Film „Poslednji tango u Parizu“ je nedavno izazvao veliku kontroverzu u Parizu, gde je trebao biti prikazan u okviru retrospektive filmova o glumcu Marlonu Brandu. Ovaj film reditelja Bernarda Bertolučija iz 1972. godine bio je povučen s repertoara Pariske kinoteke zbog sporne scene koju je glumica Marija Šnajder tvrdila da je bila silovana. Ova scena je izazvala oštre kritike Vatikana, a Marija Šnajder je govorila da nije dala saglasnost za taj kadar i da se osećala dva puta silovanom – fizički od strane glumca i reditelja. Film je svrstan u pornografsku kategoriju zbog ove scene koja je narušila Šnajderovu za ceo život.
Organizatori su odlučili da otkažu projekciju filma kako bi izbegli moguće rizike i smirili duhove javnosti. Kinoteka je saopštila da ne žele da preuzmu rizik za bezbednost osoblja i publike, posebno zbog mogućih militantnih reakcija nekih ljudi. Ova odluka je usledila nakon što je Francuski sindikat radnika u kinematografiji podsetio da je snimanje i emitovanje silovanja kažnjivo zakonom.
Ova kontroverza dolazi u vreme kada su neki reditelji i glumci, kako u Americi, tako i u Francuskoj, optuživani za seksualne agresije prema koleginicama. To je stvorilo određenu klimu u javnosti u kojoj se sve više stalo u odbranu ženskih prava. Otkrivanje afere za seksualno zlostavljanje u kojoj je glavni akter bio filmski producent Harvi Vajnstain 2017. godine pokrenulo je globalni pokret „Mi Tu“ koji se bori za zaštitu žena u filmskoj industriji.
Uprkos kontroverzi oko filma „Poslednji tango u Parizu“, ljubitelji filmske umetnosti su stali u odbranu filmskog stvaralaštva u globalu. Glavni urednik „Monda“ je istakao da nije pitanje da li film treba biti prikazan, već kako ga prikazati. Pariska kinoteka je najavila da će pre eventualne sledeće projekcije ovog filma obaviti razgovor s publikom kako bi se razmotrili svi senzibiliteti.
Ova kontroverza oko filma „Poslednji tango u Parizu“ pokazuje koliko je važno razgovarati o pitanjima seksualnog nasilja i prava žena u filmskoj industriji. Sve više se stavlja akcenat na zaštitu glumica i osoba koje rade na filmovima od potencijalnih zlostavljanja i uznemiravanja. Nadamo se da će ovakve situacije podstaći promene u industriji kako bi se osiguralo sigurno i poštovanje radno okruženje za sve.