Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine Srbije, najavila je značajne izmene u Zakonu o visokom obrazovanju koje će, kako je istakla, doneti brojne koristi studentima i visokoškolskim institucijama. Jedna od ključnih promena je smanjenje školarine za 50 odsto, što predstavlja ispunjenje jednog od osnovnih zahteva studenata. Ove izmene će takođe obezbediti dodatna sredstva za pokrivanje stalnih troškova u visokom obrazovanju, kao i povećanje plata zaposlenih u ovim institucijama za 16 procenata.
Brnabić je na vanrednoj konferenciji za medije istakla da će ukupna izdvajanja za visoko obrazovanje biti znatno veća od 12 milijardi dinara, što ukazuje na opredeljenost države da poboljša kvalitet i dostupnost visokoškolskog obrazovanja. Ona je dodala da se ovim izmenama ne samo da ispunjava zahtev studenata, već i da država preuzima veće obaveze u pogledu finansiranja visokog obrazovanja.
U okviru predloženih izmena, studenti će plaćati punu školarinu svojim fakultetima, a zatim će Ministarstvo prosvete refundirati 50 odsto te školarine direktno studentima iz budžeta. Ova odredba predstavlja ključni deo reforme i način na koji će se ispuniti četvrti zahtev studenata.
Brnabić je naglasila da su tokom prethodne nedelje završeni razgovori sa predstavnicima svih državnih univerziteta i da je postignut finalni dogovor o nacrtu izmena Zakona. Svi univerziteti su se složili da je to što su tražili i da će to omogućiti ispunjenje njihovih potreba.
Predložen Nacrt izmena zakona biće razmatran na prvoj sednici redovnog zasedanja parlamenta, koja je zakazana za 4. mart. Brnabić je izrazila nadu da će Vlada Srbije usvojiti predlog izmena zakona na sednici koja će se održati pre ovog datuma, kako bi se ubrzao proces donošenja ovih važnih reformi.
Ove izmene su deo šire strategije Vlade Srbije da poboljša kvalitet obrazovanja i učini ga dostupnijim za sve studente. Povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 procenata, što iznosi dodatnih 12 milijardi dinara, predstavlja jasnu poruku da država prepoznaje važnost obrazovanja i da je spremna da ulaže u budućnost mladih.
Reforme u visokom obrazovanju dolaze u trenutku kada se sve više mladih suočava sa finansijskim teškoćama prilikom plaćanja školarina, a smanjenje troškova će sigurno olakšati pristup obrazovanju. Uz to, povećanje plata zaposlenih u visokoškolskim institucijama takođe će doprineti boljem radnom okruženju i motivaciji nastavnog kadra, što je ključno za poboljšanje kvaliteta obrazovanja.
Ovaj paket mera predstavlja značajan korak ka modernizaciji i unapređenju sistema visokog obrazovanja u Srbiji. Država se obavezala da će se dodatno angažovati na pitanjima koja se tiču obrazovanja, kako bi se stvorili uslovi za kvalitetno obrazovanje koje će biti dostupno svima.
Očekuje se da će ove promene imati dugoročne pozitivne efekte na obrazovni sistem i društvo u celini. Ulaganje u obrazovanje je ulaganje u budućnost, i ovakve mere su neophodne za stvaranje konkurentnog i inovativnog društva. Na taj način, Srbija će moći da se suoči sa izazovima modernog sveta i obezbedi bolju budućnost za svoje mlade.
U zaključku, najavljene izmene Zakona o visokom obrazovanju predstavljaju značajan korak ka unapređenju obrazovnog sistema u Srbiji. Smanjenje školarina, povećanje plata zaposlenih i dodatna finansijska sredstva za visoko obrazovanje su mere koje će doprineti boljem pristupu i kvalitetu obrazovanja, te će omogućiti studentima da se fokusiraju na svoje akademske ciljeve bez dodatnog finansijskog stresa.