Sednica Skupštine Srbije na kojoj bi mogla biti konstatovana ostavka premijera Miloša Vučevića, najverovatnije će se održati u martu, kada počinje redovno zasedanje parlamenta. Ova sednica je posebno značajna jer se očekuje da će na njoj biti razmatrani i brojni zakonski predlozi, među kojima su i povoljniji stambeni krediti za mlade.
Miloš Vučević je podneo ostavku pre tri nedelje, ali još uvek nije poznat tačan datum kada će ta ostavka biti formalno konstatovana. Kako se vreme približava, sve su glasnija mišljenja da će to biti prvi radni dan marta. Ostavka je dostavljena Skupštini, a prema Ustavu, Narodna skupština je obavezna da na prvoj narednoj sednici konstatuje ostavku premijera, čime trenutnoj vladi prestaje mandat.
Ovo okupljanje poslanika biće prvo nakon burnih događaja iz novembra 2024. godine, kada je došlo do sukoba između poslanika vlasti i opozicije. Očekuje se da će i ova sednica biti napeta, s obzirom na to da su opozicioni poslanici najavili da će blokirati svaku raspravu i glasanje osim o ostavci Vučevića.
Prema članu 132. Ustava, premijer podnosi ostavku predsedniku Narodne skupštine, dok istovremeno obaveštava predsednika Republike i javnost. Ukoliko Narodna skupština ne izabere novu vladu u roku od 30 dana od konstatovanja ostavke, predsednik Republike je dužan da raspusti Skupštinu i raspiše nove izbore.
Na dnevnom redu nadolazeće sednice, osim ostavke premijera, nalaze se i brojni predlozi zakona, a među njima i stambeni krediti za mlade. U proceduri se trenutno nalazi čak 118 predloga zakona, ali još uvek nije jasno koji će se zakoni naći na dnevnom redu. Nevena Đurić iz SNS je izjavila da je teško predvideti raspored rada sednice i da će sve zavisiti od koncepcije rada tog dana.
Na drugoj strani, poslanici Demokratske stranke (DS) su najavili da će obustaviti aktivnosti u Skupštini, smatrajući da je u trenutnoj situaciji besmisleno učestvovati u njenom radu. Filip Tatalović iz DS je rekao da ne može da zaseda Narodna skupština dok se na ulicama dešavaju nasilni incidenti, te da će prvo biti potrebno ispuniti zahteve studenata pre nego što se nastavi sa radom parlamenta.
Tatalović je naglasio da opozicija ne želi da da legitimitet novoj vladi koja bi mogla da bude izabrana od strane SNS većine u trenutnoj situaciji. Međutim, nije želeo da otkrije konkretne načine na koje će opozicija opstruisati rad Skupštine, navodeći da će se konsultovati sa kolegama iz opozicije.
Novi DSS, koalicija NADA, takođe je najavila blokadu rada parlamenta ukoliko vlast pokuša da usvoji zakone uz konstataciju ostavke vlade. Oni su istakli da neće opstruirati rad parlamenta samo u slučaju konstatovanja ostavke, ali da će se usprotiviti usvajanju zakona u trenutnom kontekstu.
Ova situacija dovela je do porasta tenzija između vladajuće koalicije i opozicije, a predstojeća sednica Skupštine biće ključna za dalji politički razvoj u Srbiji. S obzirom na sve što se dešava, pažnja javnosti biće usmerena na to kako će se situacija odvijati i koje će odluke biti donete na tom zasedanju.
U svakom slučaju, predstojeći događaji u Skupštini Srbije biće od velikog značaja za političku stabilnost zemlje, kao i za budućnost vladajuće stranke i opozicije. Aktuelna situacija naglašava potrebu za dijalogom i stabilnošću, a ishod sednice bi mogao imati dalekosežne posledice po politički pejzaž Srbije.