Većina učenika osnovnih i srednjih škola u Srbiji vratila se u učionice, dok se na fakultetima nastava i dalje ne odvija. Medicinski fakultet u Beogradu danas je izašao iz štrajka, ali su ostali fakulteti još uvek u blokadi. Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da je april ključan mesec za nadoknadu nastave kako bi se sprečilo propadanje akademske godine.
U intervjuu za Blic televiziju, ministarka Đukić Dejanović je naglasila da će se planovi za nadoknadu nastave na fakultetima morati realizovati čim pre, kako bi se očuvala akademska godina. Ona je istakla da su rektori beogradskih fakulteta obavestili ministarstvo da su spremni sa svojim planovima, te da je neophodno da nastava počne u aprilu.
„Da ne bi propala i ova i naredna akademska godina, april mesec je kada bi morali da krenemo sa radom. To praktično znači da i nadoknade i nastava treba da počnu“, rekla je Đukić Dejanović. Ona je takođe podsetila da fakulteti u štrajku moraju osigurati minimum procesa rada, što uključuje održavanje konsultacija, ispita i organizaciju prijemnih ispita.
Na pitanje šta će se desiti ako se studenti ne vrate na nastavu, ministarka je naglasila da postoji šansa da se akademska godina završi, ali je vreme od suštinskog značaja. „Obaveza univerziteta je da čak i kada samo poštuju minimum procesa rada, organizuju prijemne i završne ispite“, dodala je ministarka.
Što se tiče osnovnih škola, Đukić Dejanović je istakla da se nastava normalizuje i da većina škola primenjuje plan nadoknade. Jedina škola koja ne radi trenutno je u drugom gradu, dok su ostale već počele sa realizacijom programa. U vezi sa malom maturom, ministarka je objasnila da će probni testovi biti održani 25. aprila za matematiku, a za ostale predmete u periodu od 22. do 30. aprila.
Za srednje škole situacija je drugačija, s obzirom na to da su u velikom procentu još uvek u blokadi. Ministarka je izrazila zabrinutost za njihovu školsku godinu i pozvala prosvetne radnike, roditelje i učenike da se angažuju kako bi se osiguralo da se program nadoknade realizuje na vreme. „U zavisnosti od toga koliko se program i nadoknada realizuju, školska godina može biti ugrožena“, upozorila je.
Ministarka je pozvala sve učesnike obrazovnog sistema da se aktivno uključe u proces i zajednički doprinesu realizaciji planova nadoknade nastave. „Već je vreme da se to dogodi“, zaključila je ona.
U međuvremenu, društvo i roditelji su zabrinuti zbog situacije u školama i na fakultetima, jer je obrazovanje od suštinskog značaja za budućnost mladih. Mnogi se nadaju da će se nastava uskoro normalizovati i da će svi učenici i studenti imati jednake šanse za završetak školske godine i upis na fakultete.
U zaključku, situacija sa obrazovanjem u Srbiji ostaje napeta, a odgovorni se suočavaju s izazovima kako bi se obezbedilo da akademska godina ne propadne. Ministrica Đukić Dejanović je jasno stavila do znanja da je april ključan mesec za preduzimanje koraka ka normalizaciji nastave i da svi akteri u obrazovanju moraju raditi zajedno kako bi se postigao ovaj cilj.