Ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, studenti već deveti dan blokiraju pristup ovim objektima, što stvara velike probleme ne samo zaposlenima u javnom servisu, već i građanima. Prema informacijama, u različitim delovima grada se okuplja više od 200 blokadera, a situacija postaje sve napetija.
Na samom Košutnjaku, tačno 48 blokadera onemogućava ulaz u studio RTS-a i studio „Avala“, kao i pristup restoranu „Filmski grad“. Uz blokadere, prisutno je i šest motociklista koji su tu kako bi osigurali da blokada ostane na snazi. Na platou ispred zgrade RTS u Takovskoj ulici, situacija je još ozbiljnija, jer se tu nalazi 79 blokadera. U Aberdarevoj ulici okupilo se 40 osoba, dok se u ulici Ilije Garašanina nalazi još 30 blokadera.
Medijski javni servis je izdao saopštenje u kojem ističe da njihovi novinari, snimatelji, urednici i realizatori, uprkos nezakonitoj blokadi, nastavljaju da rade i emituju informativne, kulturne i druge programske sadržaje. Ova situacija ih prisiljava da se bore sa raznim preprekama, uključujući progon novinara i snimatelja na terenu, što dodatno otežava njihov rad.
Saobraćaj u okolini zgrade RTS je takođe ozbiljno pogođen. Blokirane su ulice oko RTS-a, uključujući Takovsku ulicu od Kneza Miloša do Svetogorske, deo Ilije Garašanina, Ulicu majora Tepića i Aberdarevu. Raskrsnice Takovske i Svetogorske, kao i Svetogorske i Ilije Garašanina, su dodatno blokirane kontejnerima, koji su takođe postavljeni u Takovskoj ulici kod Glavne pošte. Zbog ovih blokada, saobraćaj je obustavljen i u Ulici Kneza Višeslava.
Studenti koji učestvuju u blokadi smatraju da je njihova akcija potrebna kako bi se izrazila nezadovoljstvo trenutnim stanjem u društvu i medijima. Oni tvrde da se bore za slobodu medija i protiv cenzure. Međutim, reakcije na ovu blokadu su podeljene. Dok neki podržavaju njihove namere i smatraju ih hrabrim, drugi su zabrinuti zbog ometanja rada javnog servisa i posledica po građane.
Postavlja se pitanje koliko će ova situacija trajati i kakve će posledice imati po izlazak informacija u javnost. Medijski radnici su naglasili da, i pored blokade, nastavljaju da rade na obezbeđivanju informacija za građane, ali izazovi sa kojima se susreću su enormni. Njihova sposobnost da emituju programe zavisi od toga koliko će blokada potrajati i kako će se situacija razvijati.
Jedan od članova novinarskog tima RTS-a izjavio je da je svaka blokada u suprotnosti sa osnovnim principima medija i slobode govora. On je istakao da bi umesto blokada trebalo da se razgovara i traže rešenja za probleme koje studenti ističu. S obzirom na to da se radi o javnom servisu, novinari smatraju da je važno da građani imaju pristup informacijama, čak i u ovakvim teškim situacijama.
U narednim danima se očekuje da će se situacija dodatno razvijati, a moguće su i reakcije nadležnih organa na ovu blokadu. Kako se pritisak sa svih strana povećava, studenti će morati da preispitaju svoje metode i ciljeve, dok će javnost pažljivo pratiti kako će se ova kriza razrešiti. Medijska scena u Srbiji se suočava sa izazovima koji bi mogli oblikovati budućnost slobode medija i prava na informisanje.