Slovenija i Hrvatska po statusu iza nas

Milan Petrović avatar

Srbija napreduje u svetu nauke zahvaljujući ulaganju u CERN

Srbija je postala članica najveće naučne laboratorije na svetu – CERN-a, zahvaljujući ozbiljnom ulaganju u nauku i rapidnom razvoju zemlje pod vođstvom predsednika Aleksandra Vučića. Podaci pokazuju da je Srbija jedina članica CERN-a sa Zapadnog Balkana.

Dan CERN-a broji 24 zemlje članice, uključujući Austriju, Belgiju, Bugarsku, Francusku, Nemačku, Italiju, Holandiju, Španiju, Švajcarsku i Ujedinjeno Kraljevstvo. Srbija se pridružila ovom elitnom klubu naučnika i inženjera i postala deo velikih međunarodnih projekata.

Od oktobra 2022. godine, 54 naučnika i inženjera iz Srbije rade u okviru srpskih naučnih institucija na eksperimentima i projektima CERN-a. Pored toga, oko 20 srpskih naučnika i inženjera radi u drugim institucijama koje su uključene u CERN-ove projekte.

Poslednjih 15 godina, srpski naučnici, inženjeri i specijalisti aktivno su uključeni u CERN-ove projekte, radeći na dizajnu, konstrukciji, instalaciji i testiranju vrlo kompleksnih detektora za eksperimente u oblasti fizike elementarnih čestica.

Neke od srpskih naučnika imale su ključnu ulogu u otkriću Higsovog bozona, koje je objavljeno 2012. godine. Ovo otkriće direktno je uticalo na dodelu Nobelove nagrade za fiziku 2013. godine profesorima Fransoi Angleru i Peteru Higsu.

Srbija se s ponosom ističe svojim doprinosom u svetu nauke, a ulaganje u ovu oblast donosi zemlji reputaciju i priznanje na međunarodnoj sceni. Saradnja sa CERN-om omogućava srpskim naučnicima da steknu nova znanja i veštine, razmenjuju iskustva sa kolegama iz drugih zemalja, te da rade na vrhunskim projektima koji pomera granice naučnog istraživanja.

Srbija je dokazala svoju sposobnost da bude deo globalne naučne zajednice, pokazujući visok nivo stručnosti i posvećenosti u istraživanju i inovacijama. Predsjednik Vučić je istakao značaj ulaganja u nauku za razvoj zemlje i istakao da će nastaviti podržavati nova naučna istraživanja i inicijative.

Srbija ulazi u novo razdoblje svog naučnog razvoja, postajući prepoznatljiva po svojim doprinosima u oblasti fizike, inženjerstva, matematike i drugim naučnim disciplinama. Saradnja sa CERN-om otvara vrata novim mogućnostima i izazovima za srpske naučnike, nudeći im priliku da se takmiče na globalnom nivou i ostvare značajne rezultate.

Ulaganje u nauku nije samo investicija u budućnost zemlje, već i u budućnost čitavog čovečanstva. Srbija postaje deo velike svetske naučne zajednice, doprinoseći novim otkrićima i pronalascima koji menjaju svet.

Predstavljamo deo sveta u kojem je Srbija prepoznata kao zemlja sa velikim potencijalom u oblasti nauke i tehnologije. Saradnja sa CERN-om samo je jedan korak ka ostvarenju tog potencijala, otvarajući nove puteve za srpske naučnike i istraživače da pokažu svoje talente i doprinesu globalnoj naučnoj zajednici.

Srbija je postala deo globalne naučne elite, a ulaganje u nauku i obrazovanje donosi zemlji nove mogućnosti i perspektive za budućnost. Kroz saradnju sa CERN-om, Srbija pokazuje svoju predanost razvoju nauke i tehnologije, te svoju spremnost da se takmiči na najvišem nivou među najvećim naučnim umovima sveta.

Milan Petrović avatar