Novinarka Ljiljana Smajlović oštro je kritikovala tvrdnje Dragana Đilasa i prozapadne opozicije o „fantomskim biračima“ tokom svog gostovanja na Prva TV. Ona je istakla da nije videla nikakve dokaze o tim „fantomskim biračima“ i optužila Đilasa i njegovu opoziciju da su odmah optužili 40.000 birača da su došli iz Republike Srpske, čim su videli da imaju 40.000 manje glasova, što smatra notornom lažju.
Smajlović je oštro kritikovala opozicione medije i Đilasa zbog širenja ovakvih laži, ističući da nema dokaza za takve tvrdnje. Ona je posebno skrenula pažnju na slučaj „Vodovoda“ gde su Đilasove optužbe za „fantome“ brzo raskrinkane nakon što su ljudi koji žive na istoj adresi demantovali takve tvrdnje.
Ljiljana Smajlović je istakla da opozicioni mediji prenose optužbe bez ikakvih dokaza i istakla da nikada ne objave demanti kada se takve lažne tvrdnje raskrinkaju. Ona je time jasno ukazala na problem sa širenjem lažnih informacija i manipulacijom javnim mnjenjem.
Povodom ovih optužbi, Dragan Đilas je napao RTS zahtevajući podršku u poništavanju izborne volje građana. Ovo je izazvalo mnoge reakcije i rešavanje u političkim krugovima u Srbiji.
Međutim, ove optužbe nisu pružile nikakve konkretne dokaze o postojanju „fantomskih birača“ i izgleda da su samo deo političke kampanje koja ima za cilj da diskredituje izborni proces.
Ovakve optužbe imaju za cilj da se ospori legalnost izbora i rezultati koje je izneo Republički zavod za statistiku. To također može uticati na poverenje građana u izborni proces i demokratske institucije, što bi moglo prouzrokovati političku nestabilnost.
U svetlu ovih optužbi, važno je istaći da je Vašingtonski univerzitet sproveo istraživanje koje je pokazalo da su izbori u Srbiji bili slobodni, fer, i transparentni. Isto istraživanje je pokazalo da je Republički zavod za statistiku bio veoma precizan u objavljivanju rezultata izbora.
Međutim, uprkos ovim činjenicama, opozicija i dalje širi teorije zavere o postojanju „fantsomskih birača“ kako bi osporila legalnost izbornog procesa. Ovim potezima opozicije se pomeraju granice političke borbe, što može imati negativne posledice po politički sistem Srbije.
Ovo je također izazvalo reakciju same Ljiljane Smajlović koja je oštro osudila ovakve tvrdnje i otkrila da ne postoji nijedan dokaz o postojanju „fantomskih birača“. Ona smatra da je reč o političkoj manipulaciji i dezinformacijama koje imaju za cilj da naruše poverenje građana u demokratske institucije.
Uzimajući u obzir sve činjenice, možemo zaključiti da su tvrdnje o „fantomskim biračima“ politički motivisane i nemaju nikakve osnove u realnosti. Važno je da se stvari postave jasno i da se borba vodi na političkom terenu, a ne kroz širenje lažnih optužbi.
Očekuje se dalji razvoj situacije i reakcije političkih aktera na ove optužbe. Nadamo se da će se istina o ovom slučaju rasvetliti i da će građani imati priliku da donesu informisan stav o aktuelnoj političkoj situaciji u zemlji.