Na Forumu socijalnih inovacija u Beogradu danas je istaknuto da se radi na programu razvoja socijalnog preduzetništva u Srbiji, kako bi se definisale mere podrške ovom sektoru. Trenutno u Srbiji postoji oko 500 socijalnih preduzeća, koji su registrovani u različitim pravnim formama, kao udruženja, društva sa ograničenom odgovornošću, zadruge i fondacije.
Izvršna direktorka NALED-a, Violeta Jovanović, istakla je da se radi na završnoj fazi programa razvoja socijalnog preduzetništva, kako bi se obezbedile podrške ovom sektoru. Plan je da se obezbede sredstva za nabavku opreme, podršku radnom angažovanju i osposobljavanju osetljivih grupa, kao i za inovativne mere poput socijalnih javnih nabavki. Cilj je motivisati privredu da izdvaja više za socijalna preduzeća i da im se omoguće određene olakšice.
Direktor Smart Kolektiva i predsednik Euclid mreže, Neven Marinović, istakao je da su građani spremni plaćati više za proizvode koji dolaze iz lokalnih izvora i koje proizvode socijalna preduzeća koja zapošljavaju ranjive grupe. Takođe, na skupu se razmatrao značaj rezervisanih javnih nabavki za socijalna preduzeća, kako bi se ojačali kapaciteti ovih preduzeća i omogućilo im da konkurišu za veće poslove.
Učesnici su raspravljali o nacionalnim i EU programima podrške socijalnim preduzećima, kao i implikacijama Zakona o socijalnom preduzetništvu i Programa za podršku socijalnom preduzetništvu. Na Forumu su predstavljeni primeri uspešnih socijalnih preduzeća koja se bave različitim oblastima poput ruralnog razvoja, socijalnih nabavki i finansiranja društvenog uticaja.
Forum je organizovan u saradnji sa ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, a pružio je uvid u aktuelne tokove razvoja socijalne ekonomije i pokazao put ka stvaranju nacionalnih okvira za razvoj ovog sektora. Na skupu su učestvovali i direktori socijalnih preduzeća koji su podelili svoja iskustva i primere dobre prakse. Time je Forum bio prilika za razmenu ideja i uspostavljanje novih partnerstava u oblasti socijalnog preduzetništva.