ŠOKANTAN OBRT U VRHU RUSKE PRAVOSLAVNE CRKVE: Penzionisan mitropolit Ilarion, koga su mnogi videli kao budućeg patrijarha

Milan Petrović avatar

Današnja odluka Svetog sinoda Ruske pravoslavne crkve o penzionisanju mitropolita Ilariona (Alfejeva) snažno je odjeknula u crkvenim krugovima i među vernicima. Ovaj arhijerej, nekada viđen kao potencijalni naslednik patrijarha Kirila, poslednjih meseci prošao je kroz brojna iskušenja koja osvetljavaju kompleksnost izazova unutar crkvene hijerarhije.

Mitropolit Ilarion, nekadašnji najbliži saradnik patrijarha Kirila i drugo ime Ruske pravoslavne crkve, u mladosti je ostvario meteorski uspon, ali je poslednjih godina bio suočen sa ozbiljnim kontroverzama. Njegovo premeštanje iz Rusije na arhijerejsku katedru u Budimpešti u junu 2022. godine, nakon suzdržanog stava prema Specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, izazvalo je prvu buru.

Međutim, situacija se dodatno pogoršala poslednjih meseci nakon što su objavljeni audio i video snimci koji su izazvali kontroverze. Snimci, praćeni optužbama za seksualno uznemiravanje mladića koji je bio njegov kelejnik, doveli su do formiranja posebne sinodske komisije radi razmatranja navoda.

Iako je stručna ekspertiza pokazala da su snimci mogli biti podvrgnuti manipulaciji, Sveti sinod je zaključio da su optužbe osnovane u meri koja zahteva kanonsku reakciju.

Prema odluci pod tačkom br. 141, mitropolit Ilarion je razrešen uprave Budimpeštansko-mađarske eparhije i upućen na službu u crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u Karlovim Varima. Sinod je naveo da je način života mitropolita Ilariona bio nespojiv s činom monaha i duhovnika, pozivajući se na kanonske odredbe Ustava Ruske pravoslavne crkve.

Privremenu upravu Budimpeštansko-mađarskom eparhijom preuzeće mitropolit Marko, čime se zaključuju aktivnosti komisije. Sinod je ostavio mogućnost daljeg ispitivanja slučaja ako se pojave nove informacije.

Iako su neki iznenađeni ovim epilogom, upućeni posmatrači smatraju da odluka nije neočekivana. Mitropolit Ilarion je već dve godine bio pod kritikom, dok su poslednji meseci doneli dodatne optužbe koje su podrivale njegov autoritet.

Ovaj događaj osvetljava složene unutrašnje dinamike unutar Ruske pravoslavne crkve, gde se prepliću tradicionalne vrednosti, savremena iskušenja i političke okolnosti. Penzionisanje mitropolita Ilariona može se posmatrati i kao deo šireg procesa prilagođavanja i očuvanja crkvenog autoriteta u turbulentnim vremenima.

U trenutku kada se crkva suočava s brojnim spoljnim i unutrašnjim izazovima, ovo penzionisanje ostaje podsetnik na visoke standarde kojima su arhijereji pozvani da služe, kao i na delikatnu ravnotežu između duhovnog poziva i svakodnevnih iskušenja.

Ističući zajednički bol i podršku u teškim vremenima, mitropolit Antonije deli svoje utiske o poseti srpskim zemljama i razmišljanja o aktuelnim pitanjima pravoslavnog sveta, o Ukrajini i Kosovu i Metohiji, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju istine i pravde.

Dok Ruska Federacija dodatno učvršćuje svoje opredeljenje za zaštitu porodičnih vrednosti, novi zakon koji zabranjuje usvajanje ruske dece u zemljama koje legalizuju promenu pola, izazvao je burne reakcije širom sveta.

Monaški put ovog svetitelja kreće 1778. godine, uz blagoslov majke i poklon bakarnog krsta, koji je nosio do kraja života.

Arhijerej Ruske pravoslavne crkve objašnjava zašto je pomoć drugima suština hrišćanskog života, kako prepoznati iskrenu potrebu i zašto su reči Svetog Jovana Zlatoustog i danas neprolazne – „Neka milostinja u tvojoj ruci orosi.“

Milan Petrović avatar