ŠOLCOVO “NE“ TRAMPU Nemački kancelar poručio novoizabranom predsedniku SAD: “To je mnogo novca“

Milan Petrović avatar

Njemački kancelar Olaf Scholz odbio je zahtjev novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da poveća budžet za odbranu zemalja NATO-a na pet posto BDP-a. Kako piše sajt „Fokus“, Scholz je istakao da bi pet posto za Njemačku značilo oko 200 milijardi eura godišnje za odbranu, dok je savezni budžet oko 490 milijardi. To je mnogo novca, poručio je Scholz Trumpu.

Prema njegovim riječima, NATO sada ima jasnu proceduru koja određuje zadatke za povećanje sposobnosti odbrambenog saveza. Scholz je istakao da Njemačka mora učiniti više za bezbjednost, dodajući da je Berlin udvostručio svoje izdvajanje za odbranu poslednjih godina na skoro 80 milijardi eura godišnje. Na samitu u Vilnjusu 2023. godine članice NATO-a su se dogovorile da izdvajaju najmanje 2 posto BDP-a za odbranu, ali prema podacima, samo 23 od 32 članice ispunjavaju ovaj dogovor.

Tim novog američkog predsjednika obavijestio je evropske zvaničnike da će nova administracija zahtijevati da svaka članica Alijanse opredijeli 5 posto svog BDP-a za odbranu. I generalni sekretar NATO-a Mark Rutte rekao je da bi potrošnja na odbranu trebala biti znatno veća od trenutne cifre od 2 posto.

Najnoviji zahtjev za povećanjem budžeta za odbranu NATO-a dolazi u kontekstu sve većih tenzija između Rusije i Zapada, kao i izazova poput klimatskih promjena, terorizma i ciber napada. Povećanje vojnih izdataka članica NATO-a može biti ključno za očuvanje bezbjednosti i stabilnosti u Evropi i širom svijeta.

NATO je najveća vojna alijansa na svijetu, osnovana 1949. godine kako bi očuvao mir i bezbjednost u Evropi i Sjevernoj Americi. Danas, NATO broji 30 članica, uključujući većinu evropskih zemalja, Sjedinjene Američke Države i Kanadu.

Izdvajanje 5 posto BDP-a za odbranu može predstavljati izazov za mnoge članice NATO-a, posebno manje ekonomske sile. Međutim, ulaganje u vojnu sposobnost i odbrambene kapacitete može biti od vitalnog značaja za očuvanje mira i stabilnosti u regionu.

Nakon Drugog svjetskog rata, Evropa je bila suočena sa nizom bezbjednosnih izazova, uključujući Hladni rat i raspad Sovjetskog Saveza. NATO je igrao ključnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti u regionu, pružajući kolektivnu odbranu i podršku svojim članicama.

U današnjem svijetu, gdje su bezbjednosni izazovi sve složeniji i raznolikiji, uloga NATO-a postaje sve važnija. Povećanje vojnih izdataka članica NATO-a može biti ključno za jačanje odbrambenih kapaciteta Alijanse i očuvanje mira i stabilnosti u Evropi i širom svijeta.

Nemačka, kao jedna od ključnih članica NATO-a, ima važnu ulogu u očuvanju bezbjednosti i stabilnosti u regionu. Povećanje izdvajanja za odbranu može doprinijeti jačanju vojnih sposobnosti Njemačke i podršci kolektivnoj odbrani NATO-a.

Uz sve veće tenzije između Rusije i Zapada, kao i izazove poput terorizma, klimatskih promjena i ciber napada, ulaganje u vojnu sposobnost postaje od vitalnog značaja za očuvanje mira i bezbjednosti u Evropi i širom svijeta.

U zaključku, povećanje vojnih izdataka članica NATO-a može biti ključno za očuvanje mira i stabilnosti u regionu. Nemački kancelar Olaf Scholz odbio je zahtjev novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa za povećanjem budžeta za odbranu zemalja NATO-a na pet posto BDP-a, ističući da bi to za Njemačku značilo veliko finansijsko opterećenje. Međutim, ulaganje u vojnu sposobnost i odbrambene kapacitete može biti od vitalnog značaja za očuvanje mira i stabilnosti u Evropi i širom svijeta.

Milan Petrović avatar