Crnogorski premijer Milojko Spajić izjavio je da bi srpski jezik u Crnoj Gori mogao postati službeni uz eventualnu izmenu Ustava, ali da bi to zahtevalo najširi konsenzus. On ističe da Crna Gora trenutno prolazi kroz važan integracioni proces i da treba voditi računa o rezultatima popisa stanovništva.
Spajić je dao intervju za podgoričku „Pobjedu“ u kojem je istakao da Vlada nudi Platformu Barometar 26, kojom se pozivaju svi relevantni akteri koji podržavaju članstvo u Evropskoj uniji da doprinesu zatvaranju pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine. Platformu su podržali svi subjekti parlamentarne većine, a polarizujuća pitanja će biti otvorena u posebnim radnim grupama uz učešće eksperata iz akademske zajednice.
Govoreći o eventualnim izmenama Zakona o državljanstvu i mogućnosti dvojnog državljanstva sa Srbijom, Spajić je naglasio da nema inicijative Vlade za takve promene. On ističe da sve inicijative Vlade u prethodnoj godini bile su usmerene na jačanje vladavine prava, približavanje Evropskoj uniji i unapređenje ekonomije. Naznake o promenama Zakona o državljanstvu dolaze od pojedinih subjekata parlamentarne većine, a Spajić je već saopštio svoj stav o potencijalnim izmenama.
U svakom slučaju, Spajić ističe da je važno da se vodi računa o rezultatima popisa stanovništva prilikom donošenja odluka o ovakvim pitanjima. Konsultacije i široki konsenzus su neophodni kako bi se postigao dogovor koji će odgovarati svim identitetskim grupacijama u Crnoj Gori.
Ova tema je izazvala veliku pažnju u Crnoj Gori i otvorila raspravu o jezičkim i identitetskim pitanjima. Građani su podeljeni u stavovima o potencijalnoj promeni statusa srpskog jezika i eventualnom uvođenju dvojnog državljanstva sa Srbijom. Mnogi smatraju da ove promene mogu imati značajan uticaj na budućnost Crne Gore i njenih građana.
U međuvremenu, crnogorska Vlada nastavlja sa svojim reformama i aktivnostima usmerenim ka evropskim integracijama. Pitanje statusa srpskog jezika i državljanstva ostaje otvoreno i podložno daljim raspravama i pregovorima. Ukoliko dođe do izmena Ustava ili Zakona o državljanstvu, očekuje se da će one biti rezultat širokog konsenzusa i da će uzeti u obzir interese svih građana Crne Gore.