Suđenje bivšem predsedniku Fudbalskog saveza Španije, Luisu Rubijalesu, počelo je danas u okolini Madrida, a centar pažnje je bio na svedočenju španske fudbalerke Dženi Ermoso. Ona je izjavila da je poljubac koji joj je Rubijales dao nakon finala Svetskog prvenstva 2023. godine „uprljao jedan od najsrećnijih dana“ u njenom životu.
Rubijalesu se sudi zbog seksualnog napada i prinude, a incident se dogodio na pobedničkom postolju nakon što je ženska reprezentacija Španije osvojila titulu u Sidneju. Dženi Ermoso, koja je bila deo te reprezentacije, tvrdila je da nije dala saglasnost za poljubac, koji je izazvao veliku osudu u društvu i pokrenuo jedan od najsramnijih skandala u istoriji španskog fudbala.
Kao prvi svedok na suđenju, Ermoso je iznela svoja osećanja i iskustva vezana za taj događaj. „Moj šef me je ljubio, a to ne bi trebalo da se dešava u bilo kom društvenom ili radnom okruženju,“ rekla je Dženi, prenosi Bi-Bi-Si. Ona je naglasila da nikada nije dala dozvolu Rubijalesu za taj čin. „Ništa nisam čula ni razumela. I sledeće što se dogodilo je da me je zgrabio za uši i poljubio u usta. Poljubac u usta se daje samo kada ja to odlučim,“ dodala je Ermoso.
Tužilaštvo traži jednogodišnju kaznu zatvora za Rubijalesa, koji ima 47 godina, kao i dodatnih godinu i po dana zbog prinude, jer se navodno pokušavao prisiliti Ermoso da javno izjavi da je poljubac bio sporazuman. Rubijales, s druge strane, negira sve optužbe protiv sebe, a suđenje se očekuje da traje do 19. februara.
Ovaj slučaj je izazvao veliku pažnju, kako u Španiji, tako i širom sveta, jer se bavi pitanjima seksualnog zlostavljanja i prava žena u sportu. Mnogi sportski radnici, kao i javnost, osudili su Rubijalesovo ponašanje i izrazili podršku Ermoso i drugim ženama koje su se suočile sa sličnim situacijama.
Dženi Ermoso, koja je postala simbol borbe protiv seksualnog zlostavljanja u sportu, izjavila je da je teško nositi se s posledicama ovog incidenta. „Osećam se kao da je moj lični i profesionalni život upropašćen. Ovo je trebalo da bude trenutak ponosa i sreće, a ja se sada borim sa posljedicama nečega što nije trebalo da se dogodi,“ rekla je ona.
Ovaj slučaj je takođe otvorio diskusiju o kulturi moći i dominacije u sportu, a mnogi tvrde da je vreme da se takva ponašanja osude i da se osigura da se žrtve osećaju sigurno kada prijave zlostavljanje. U svetu sporta, gde su žene često marginalizovane, ovaj slučaj može biti prekretnica u borbi za ravnopravnost i zaštitu prava sportistkinja.
U međuvremenu, podrška Dženi Ermoso dolazi sa svih strana. Organizacije za zaštitu prava žena, kao i mnogi sportisti, pozvali su na pravdu i promenu u sistemu koji često štiti zlostavljače umesto žrtava. „Svi zaslužujemo da budemo poštovani, bez obzira na to ko smo ili šta radimo. Ne smemo dozvoliti da se ovakvi incidenti ponavljaju,“ izjavila je jedna od aktivistkinja za prava žena.
Suđenje Rubijalesu predstavlja ne samo pravnu borbu, već i društvenu promenu koja je neophodna da bi se osiguralo da se slični incidenti ne ponavljaju u budućnosti. Kako se postupak nastavlja, oči sveta biće uprte u Madrid, gde će se raspraviti o pravdi, odgovornosti i hrabrosti da se progovori protiv nepravde.