Španska policija je u subotu objavila da su uhapsili tri navijača zbog rasističkih ispada na utakmici između Real Madrida i Barselone. Uvrede su trpeli Katalonci, a posebno tamnoputi igrači Lamin Jamal i Rafinja. Međutim, u saopštenju policije došlo je do velike greške – umesto stadiona Real Madrida, na fotografiji je bio stadion Atletiko Madrida, „Vanda Metropolitano“. Ova greška je odmah postala viralna na društvenim mrežama, a Atletiko Madrid je brzo reagovao izdavši saopštenje u kojem su naglasili da su uhapšeni navijači pripadnici drugog madridskog tima i da fotografija nema veze sa tim incidentom.
Svesni ozbiljnosti situacije, predstavnici španske policije su odmah promenili sporne fotografije, ali je već bilo kasno jer su postali predmet podsmeha. Ova situacija samo pokazuje koliko je važno pažljivo obratiti pažnju na detalje prilikom objavljivanja zvaničnih saopštenja, posebno kada su u pitanju osetljive teme kao što je rasizam u fudbalu.
Sezona za sezonu, španska policija se bori protiv rasizma na fudbalskim stadionima, a najviše to osećaju tamnoputi igrači kao što je Vinisijus Žunior. Kazne na račun klubova nisu dale željene rezultate, pa su predstavnici zakona odlučili da preduzmu mere hapšenja kako bi poslali jasnu poruku rasistima da će se u budućnosti boriti protiv ovakvih ispada.
Ova situacija na utakmici između Real Madrida i Barselone je samo jedan od mnogobrojnih primera rasizma u fudbalu, ali je važno da se ovakvi incidenti ne tolerišu i da se preduzmu konkretni koraci kako bi se stalo na put ovakvom ponašanju. Atletiko Madrid je pružio podršku španskoj policiji u borbi protiv rasizma i nadamo se da će ova greška poslužiti kao podsetnik da se ovakvi propusti ne smeju ponoviti.
Rasizam na fudbalskim stadionima je ozbiljan problem koji se mora rešiti zajedničkim naporima svih uključenih strana – klubova, igrača, navijača i policije. Samo zajedno možemo stvoriti sigurno i inkluzivno okruženje na fudbalskim utakmicama i osigurati da se svi igrači osećaju dobrodošlim i poštovanim bez obzira na njihovu rasu, boju kože ili poreklo.
Nadamo se da će ovaj incident poslužiti kao podsetnik svima da se borba protiv rasizma mora nastaviti i da se moraju preduzeti konkretni koraci kako bi se stalo na kraj ovakvim neprihvatljivim ponašanjima. Fudbal treba da bude sport koji okuplja ljude i promoviše zajedništvo, a ne mesto gde se toleriše mržnja i diskriminacija.