Srbija se suočava sa vrućinom, temperaturom od 40 stepeni, i tropskim noćima. Klima uređaji su uveliko u funkciji, ali se postavlja pitanje da li je bezbedno spavati sa uključenom klimom. Lekari upozoravaju da je neophodno prilagoditi temperaturu unutrašnjosti prostorija tako da ne bude velika razlika u odnosu na spoljnu temperaturu.
Dr Biserka Obradović je objasnila da je bitno rashladiti prostorije pre spavanja, ali da klima ne treba da radi celu noć u prostoriji u kojoj spavamo. Preporuka je da se klima uključi u drugoj prostoriji i da se prostorije rashlade pre spavanja, a zatim isključi. Takođe, važno je redovno čistiti klima uređaj kako bi se sprečile bakterije koje mogu izazvati razne zdravstvene probleme.
Ukoliko se nepravilno koriste klima uređaji, može doći do raznih zdravstvenih tegoba, posebno kod osetljivih osoba i kardiovaskularnih bolesnika. Dr Obradović ističe da prelaz iz tople u hladnu sredinu ne treba činiti naglo, već postepeno prilagoditi organizam. Ekstremne temperaturne razlike nisu preporučljive za zdravlje, posebno kod hroničnih bolesnika.
Klinika za kardiovaskularne bolesti u UKC Niš savetuje hroničnim bolesnicima da izbegavaju izlazak u periodu od 11 do 16 časova kako bi izbegli temperaturne razlike. Takođe, treba voditi računa o bebama koje su posebno osetljive na ekstremne temperature. Važno je redovno čistiti klima uređaje i prilagoditi temperaturu u prostorijama kako bi se izbegli zdravstveni problemi uzrokovani lošom upotrebom klime.
Ukupno gledano, važno je pridržavati se određenih pravila kada je u pitanju korišćenje klima uređaja kako bi se sačuvalo zdravlje i obezbedilo prijatno spavanje tokom vrućih letnjih noći.