U Srbiji su temperature dostigle 40 stepeni, a klima uređaji su postali neizostavni deo svakodnevnog života. Međutim, postavlja se pitanje da li je bezbedno spavati sa uključenom klimom i kako pravilno koristiti ove uređaje kako bismo se rashladili, a istovremeno sačuvali svoje zdravlje.
Lekari upozoravaju da je važno prilagoditi temperaturu u prostoriji tako da razlika sa spoljašnjom ne bude veća od nekoliko stepeni, kako bismo izbegli neprijatne posledice kao što su ukočeni mišići. Dr Biserka Obradović savetuje da klima ne bi trebalo da radi celu noć u prostoriji u kojoj spavamo, već je bolje rashladiti prostorije pre spavanja i zatim isključiti uređaj.
Takođe, važno je očistiti klima uređaj kako bismo izbegli probleme sa bakterijama koje mogu izazvati respiratorne tegobe. Rashladite prostorije izjutra kako biste tokom dana imali prijatnu temperaturu, ali ne nižu od 22 stepena. Prema rečima stručnjaka, ekstremne temperaturne razlike nisu dobre za zdravlje, posebno za kardiovaskularni sistem, te se savetuje oprez prilikom korišćenja klime, pogotovo za osetljive grupe poput dece i hroničnih bolesnika.
Nepravilno korišćenje klime može dovesti do raznih zdravstvenih problema, stoga je važno pridržavati se saveta lekara i pravilno koristiti ove uređaje kako bismo se bezbedno rashladili tokom vrelih letnjih dana.