Spomenuo Baju Malog Knindžu, pa očitao bukvicu vlastima u Zagrebu

Jovana Radić avatar

Predsednik Srpske radikalne stranke, dr. Vojislav Šešelj, izjavio je danas da se ustaški progon srpskog naroda kontinuirano odvija već dugi niz godina. On je istakao da još uvek mnogo Srba languishira po ustaškim zatvorima, lažno optuženi za izmišljene ratne zločine, i da se suočavaju sa najtežim uslovima. Dodao je da preostali Srbi sve manje imaju prava i da su sve više potisnuti iz javnog života, dok im je ekonomska situacija nezavidna.

Šešelj je posebno istakao da Srbi koji imaju svoju imovinu na teritoriji Republike Srpske Krajine imaju legitimno pravo da je obilaze, ali da su izloženi šikaniranju i progonu od strane Hrvata. Takođe je podsetio na progon ljudi koji vole slušati pesme Baje Malog Knindže, ističući da je Baja i njegov omiljeni pevač.

“ Hrvatska je neprijateljska zemlja i verujem da će ostati takva sve dok postoji. Nadam se da to neće biti još dugo,“ izjavio je lider SRS u vanrednom uključenju na TV Informer.

Ove izjave izazvale su reakcije u Hrvatskoj, gde su mnogi političari i javne ličnosti osudili Šešeljeve optužbe kao neprihvatljive i uvredljive. Predsednica Kolinda Grabar-Kitarović istakla je da je Hrvatska zemlja koja teži pomirenju i dobrosusedskim odnosima sa Srbijom, te da se ne smeju tolerisati govor mržnje i nacionalističke izjave.

Ministar spoljnih poslova Hrvatske, Gordan Grlić-Radman, takođe je reagovao, izjavivši da su takve izjave pokušaji destabilizacije regiona i da Hrvatska čvrsto stoji na putu EU integracija i dobrih odnosa sa susednim zemljama.

Na drugoj strani, u Srbiji, reakcije na Šešeljeve izjave su bile podeljene. Dok su neki podržali njegove stavove i osudili Hrvatsku zbog navodnog progona Srba, drugi su kritikovali lidera radikala zbog širenja mržnje i netrpeljivosti.

U međuvremenu, organizacije za ljudska prava su upozorile da je važno priznati zločine koji su se dogodili u prošlosti i raditi na izgradnji mira i pomirenja među narodima. Istaknuli su da je važno osuditi svaki oblik mržnje i nacionalizma koji doprinose daljem raspirivanju tenzija i neprijateljstva.

Uoči predstojećeg susreta lidera Srbije i Hrvatske, ove izjave dodatno komplikuju odnose između dve zemlje. Očekuje se da će se pitanje progonstva Srba i odnos prema ratnim zločinima naći u fokusu razgovora, ali i da će se istaći potreba za izgradnjom poverenja i saradnje u regionu.

Šešeljeve izjave ukazuju na duboke traume i nesuglasice koje i dalje postoje između srpskog i hrvatskog naroda, čak i decenijama nakon ratova u bivšoj Jugoslaviji. Pitanje suočavanja sa prošlošću i izgradnje mira i pomirenja ostaje jedno od ključnih izazova za obe zemlje i za region u celini.

Uprkos naporima da se prevaziđu političke i nacionalne podele, netrpeljivost i antagonizam i dalje postoje i često se ponovo raspiruju kroz nacionalističke retorike i manipulacije. Izgradnja poverenja i saradnje, uz poštovanje ljudskih prava i dostojanstva svih naroda, ostaje ključni cilj za stvaranje stabilne i prosperitetne budućnosti za sve građane regiona.

U tom kontekstu, važno je osuditi svaku izjavu ili potez koji doprinosi raspirivanju mržnje i netrpeljivosti, te se založiti za dijalog, toleranciju i poštovanje različitosti. Samo kroz zajednički rad na izgradnji mira, poverenja i solidarnosti možemo stvoriti bolju budućnost za sve nas.

Jovana Radić avatar