Srbija ima potencijal da probije svoje tartufe na kinesko tržište, što bi moglo doneti značajne prihode zemlji. Kina je važan trgovinski partner Srbije, a Sporazum o slobodnoj trgovini između ove dve zemlje dodatno olakšava izvoz domaćih proizvoda. Prema predsedniku Mikološko-gljivarskog saveza Srbije, Zoranu Jelenkoviću, Srbija bi mogla da izveze oko 20 miliona evra vrednosti tartufa, ali je potrebno jačanje kapaciteta berača i prerađivača ove vredne gljive.
Italija često organizuje aukcije tartufa, gde se cene kreću i do milion evra za beli tartuf težak jedan kilogram. Crni tartuf je nešto rasprostranjeniji i ide od 20.000 do 50.000 evra po kilogramu, u zavisnosti od kvaliteta. Međutim, većina tartufa iz Srbije se nalazi u sivoj zoni na evropskom tržištu, što ograničava mogućnosti izvoza. Potrebno je raditi na regulaciji berbe i prerade tartufa, kako bi se ova vrlo tražena gljiva izdvojila na tržištu.
Zoran Jelenković ističe da većina tartufa iz Srbije završava u Italiji ili Istri, gde se prerađuju i plasiraju na tržište. Nepravilna berba tartufa može dovesti do uništavanja staništa ove gljive, te je potrebno uložiti napore u očuvanje tartufa za buduće generacije. Iako je prošla godina bila lošija za rod tartufa, ceo sliv reka Save i Dunava i dalje predstavlja bogat izvor ove vredne i retke gljive.
Kineski kupci već pokazuju interes za tartufima vrhunske klase iz Srbije, te bi izvoz ovih proizvoda na kinesko tržište mogao da donese značajne prihode zemlji. Stručnjaci smatraju da bi sadnja mikoriziranog drveća mogla da poveća proizvodnju tartufa u Srbiji, te da bi kontrolisana proizvodnja i izvoz mogli da povećaju količinu tartufa za čak deset puta.
Ukupno gledano, Srbija ima veliki potencijal u proizvodnji i izvozu tartufa na svetsko tržište. Važno je raditi na jačanju kapaciteta berača i prerađivača, kao i na regulaciji berbe i prerade tartufa, kako bi se ova vredna gljiva izdvojila na tržištu. Nastavak saradnje sa kineskim partnerima, kao i ulaganje u kontrolisanu proizvodnju i izvoz, moglo bi značajno da poveća prihode od izvoza tartufa iz Srbije.