Sprečeno gostovanje kontroverznog Blagoja Pantelića u srpskoj crkvi u Minhenu

Jovana Radić avatar

POD velikim pritiskom javnosti, gostovanje teologa Blagoja Pantelića, poznatog po svojim skandaloznim izjavama, koje je trebalo da se održi sutra veče u Hramu Svetoga Jovana Vladimira u Minhenu, otkazano je. Ova odluka doneta je nakon što je najava predavanja Pantelića izazvala talas negodovanja među tamošnjim vernicima, kao i buru na društvenim mrežama zbog uvreda koje je on ranije izneo na račun patrijarha Porfirija i sramotnih insinuacija o „jahanju“ prvojerarha.

Gnevni vernici su bili zabezeknuti Pantelićevim stavovima o poglavaru i sveštenstvu Srpske pravoslavne crkve. Oni su objavili proglas pod naslovom „Kurs jahanja patrijarha u Srpskoj Crkvi u Minhenu“. U ovom proglasu su pozvali sve pravoslavne Srbe iz Minhena da dođu u portu i spreče Pantelića da održi predavanje. Njegovo gostovanje su smatrali uvredom za SPC, kao i za patrijarha Porfirija, dok su organizatore optuživali za udaljavanje od zvaničnih crkvenih stavova. Takođe, besni su i na vladiku Grigorija koji je blagoslovio Pantelićevo predavanje.

U proglasu su izneli i ozbiljne optužbe na račun Pantelića, ističući da je on javno pretio da će „jašiti“ patrijarha Porfirija i da ima spisak sveštenika za odstrel, što su uporedili sa praksama bezbožnih komunista. „Ni komunisti nisu bili toliko cinični da u crkvi organizuju predavanje takvim ljudima i pozivaju verni narod da ih sluša,“ stoji u proglasu. Verujući da su vladika Grigorije i starešina crkve Bojan Simić time stupili u raskol sa SPC, pozivaju pravoslavne Srbe koji se „ne stide Svetog Save i svog srpskog imena, krsne slave i duhovnog oca patrijarha“ da spreče „veliku bruku i poniženje“.

Iako Pantelić nastoji da se predstavi kao borac za istinu, njegove tvrdnje često deluju neosnovano. U optužbama ovog teologa nema konkretnih dokaza, a njegovi komentari su uvredljivi prema svima koji se ne slažu s njegovim stavovima, što nije u duhu pravoslavlja. U fokusu njegovog interesovanja je patrijarh Porfirije, koga optužuje da „šalje psihotične splačine od ljudi da ga brane od medija“ i „nalaže tupavim budalama da pišu paškvile protiv njegovih kritičara“. Pantelićeve tvrdnje su izazvale dodatne kontroverze, posebno kada je optužio grupu mladića iz Srpske napredne stranke (SNS) da su napali studente bejzbol palicama „s blagoslovom njihovog duhovnog oca, arhiepiskopa novosadskog Irineja“.

Verujući da će Pantelić ponoviti uvrede koje je ranije uputio vođama SPC, gnevni vernici su istakli: „Ako pored toliko Srba u Minhenu dozvolimo da se u crkvi koju smo gradili mi i naši roditelji napadaju SPC, patrijarh i srpski narod, onda bolje da nestanemo.“

Organizatori predavanja su, iako su prvobitno tvrdili da nije reč o nametanju jednog mišljenja, već o otvorenoj diskusiji, brzo reagovali na pritisak vernika. Na sajtu SPC u Minhenu objavljeno je saopštenje u kojem se navodi da se predavanje odlaže „u želji da se ne izazivaju smutnja i nemir među vernim narodom“.

„Cilj predavanja i razgovora o veri koje organizujemo u minhenskoj crkvenoj opštini uvek je bio razmena mišljenja sveštenstva, gostujućih predavača sa vernim narodom na važne i aktuelne teme. Pritom, preduslov ovih razgovora nikada nije bila apsolutna saglasnost sa svim stavovima predavača, budući da jednoumlje i uniformisanost kao preduslov slobode govora i zajedničarenja u Crkvi smatramo veoma opasnim. Na društvenim mrežama usledile su pogrdne, teške i neosnovane optužbe na račun naše Crkve, ali i predavača Pantelića. Predavanje se odlaže da se ne izaziva nemir u vernom narodu naše parohije, a posle višestrukih obraćanja iz srpske Patrijaršije,“ stoji u saopštenju.

Ova situacija ističe duboke podele unutar Srpske pravoslavne crkve, ali i unutar same zajednice u Minhenu, gde su vernici pokazali spremnost da se bore za očuvanje svojih vrednosti i tradicije.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: