Srbija ekonomski otporna na šokove, sa stopom rasta među najvećim u Evropi

Milan Petrović avatar

Srbija je nedavno dobila investicioni kreditni rejting, što je prvi put da se ova ocena dodeljuje zemlji. Ova ocena odražava bolju ekonomsku otpornost zemlje na šokove zahvaljujući stabilnom makroekonomskom upravljanju. S&P Global Ratings je povećao kreditni rejting Srbije u stranoj valuti, što ukazuje na stabilne ekonomske izglede zemlje. Zemlja je postigla veliki napredak od devedesetih godina i sada ima jednu od najvećih stopa rasta u Evropi.

Investitori kao što je Morgan Stanley Investment Management ukazuju da Srbija zaslužuje investicioni rejting. Ministar finansija Srbije, Siniša Mali, uspeo je da održi javni dug na oko 50 odsto BDP-a uprkos povećanim investicijama u infrastrukturu. Međutim, zemlja se još uvek suočava sa političkim rizicima kao što su sankcije protiv Rusije i pitanje Kosova i Metohije.

MMF je ocenio da srpska ekonomija ostaje snažna, ali da vlada treba da nastavi sa reformama. Guvernerka Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, odigrala je ključnu ulogu u postizanju investicionog rejtinga zemlje održavajući finansijsku stabilnost i povećavajući devizne rezerve zemlje na rekordnih 28,1 milijardu evra.

Srbija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a ulagala je velike napore kako bi ojačala javne finansije i sustigla susedne zemlje. S&P je izrazio uverenje da će otporna domaća potražnja, akumulirani fiskalni i eksterni rezervni kapaciteti, kao i mudra fiskalna i monetarna politika uz aranžmane sa MMF-om omogućiti Srbiji da se odupre tekućim slabostima evrozone i potencijalnim budućim šokovima.

Tokom poslednje decenije, Srbija je restrukturisala i ojačala temelje svoje ekonomije. Zemlja je izgradila novu i snažniju ekonomiju i postala omiljena destinacija za investitore u ovom delu Evrope. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, istakao je da je Srbija prva zemlja sa Zapadnog Balkana koja je dobila ovaj rejting i da je jedina zemlja kandidat za članstvo u EU koja je izašla iz spekulativne kategorije. Vučić je naglasio da je ovo ostvarenje cilja ka kojem su stremili skoro celu deceniju.

Investitori su primetili da su srpske obveznice u stranoj valuti postale privlačnije nakon dobijanja investicionog rejtinga. Prinos na poslednju srpsku emisiju u dolarima pao je na 5,63 odsto, što je za 70 baznih poena manje nego vrednosti zabeležene u junu. Strani dug Srbije doneo je investitorima povraćaj od sedam odsto od kraja juna, što je više od napretka indeksa Blumberga za zemlje u razvoju.

Blumberg je naglasio da je ulaganje u Srbiju postalo privlačnije za investitore, a ministar finansija Siniša Mali je uspeo da održi stabilnost javnog duga zemlje. Srbija se i dalje suočava sa određenim političkim rizicima, ali je postizanje investicionog rejtinga jasan pokazatelj napretka zemlje u ekonomskom smislu.

U zaključku, Srbija je postigla značajan uspeh dobivši investicioni kreditni rejting, što je odraz stabilnosti i boljih ekonomskih izgleda zemlje. Investitori su prepoznali potencijal Srbije kao destinacije za ulaganje, a ova ocena će dodatno olakšati pristup finansijskim tržištima i privući nove investitore. Srbija je napredovala od teških vremena iz devedesetih godina i sada je jasno da se trud države i njenih institucija isplatio.

Milan Petrović avatar