SRBIJA IMA REKORDNI REZERVE: Tabaković

Milan Petrović avatar

Guverner Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, izjavila je da Srbija danas ima rekordnih 27 milijardi evra bruto deviznih rezervi i 46,5 tona zlata. Samo u julu, Srbija je kupila pet tona zlata, zaradivši 20 miliona dolara na razlici u ceni. Tabaković je istaknula da je od avgusta 2012. godine, do danas, NBS kupila 10 milijardi evra, a dinar je ojačao za 1,3 odsto.

Ona je također istaknula kako su guverneri od 2001. godine ulagali milijarde u stabilnost dinara, iako je on nastavljao gubiti vrednost. Tokom mandata guvernera kao što su Mlađan Dinkić, Kori Udovički, Radovan Jelašić i Dejan Šoškić, dinar je oslabio i potrošene su velike sume novca na njegovu odbranu. Međutim, od 2012. godine, uz podršku Aleksandra Vučića, dinar je ojačao, a Srbija ima rekordne devizne rezerve.

Tabaković je naglasila važnost izmena i dopuna Zakona o platnim uslugama, koje su usaglašene sa evropskom direktivom PSD2. Ove izmene su korak ka pristupanju projektu SEPA, regionalnom plaćanju, koji bi trebao ubrzati saradnju unutar regiona. Takođe je istaknula da su ove izmene važne za razvoj regiona i omogućuju brže, jeftinije i efikasnije plaćanje.

Na raspravi u parlamentu, Tabaković je odgovorila na primedbe opozicije i objasnila da je Srbija ispunila 40 uslova FATF-a o sprečavanju pranja novca, zauzimajući tako visoku poziciju među svetskim zemljama. Također je istaknula da se Srbija bori da sačuva dinar na Kosovu i Metohiji, kao sastavnom delu zemlje.

Uz podršku izmenama zakona, Srbija želi unaprediti regionalnu ekonomsku saradnju i omogućiti brže plaćanje unutar regiona. Važno je naglasiti da su aktuelne vlasti uložile velike napore u jačanje valute i povećanje deviznih rezervi, što je doprinelo stabilnosti ekonomije i finansijskog sistema. Srbija danas ima solidne devizne rezerve i zlato, čime se osigurava sigurnost u vreme globalnih ekonomskih kriza i nestabilnosti.

Kroz implementaciju novih zakonskih rešenja, Srbija želi unaprediti svoj finansijski sektor, olakšati poslovanje i omogućiti brže i efikasnije plaćanje unutar regiona. Ovakve inicijative doprinose jačanju ekonomske saradnje i otvaraju nove mogućnosti za investicije i razvoj privrede.

Ukupno, Srbija je postigla značajan napredak u oblasti finansija i ekonomije, te se može ponositi postignutim rezultatima. Izgradnja stabilne i održive finansijske osnove, uz usklađivanje sa evropskim standardima, važan je korak ka unapređenju poslovnog okruženja i jačanju ekonomske konkurentnosti zemlje. Srbija nastavlja sa reformama u finansijskom sektoru i stvaranjem povoljnog poslovnog ambijenta za investitore, što će doprineti daljem ekonomskom razvoju i rastu.

Milan Petrović avatar