Guverner Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, izjavila je da je Srbija trenutno u vlasništvu rekordnih 27 milijardi evra bruto deviznih rezervi i 46,5 tona zlata. Samo u mjesecu julu, zemlja je kupila pet tona zlata i zaradila 20 miliona dolara. Od avgusta 2012. godine do danas, Narodna banka Srbije je kupila ukupno 10 milijardi evra, a dinar se ojačao za 1,3 odsto. Tabaković je naglasila da je nevjerovatno da neki poslanici ne cijene napore koji su uloženi u održanje stabilnosti dinara, i istakla da to odražava ugled zemlje.
Guvernerka je istaknula da su guverneri od 2001. godine ulagali milijarde u očuvanje stabilnosti dinara, iako je vrijednost dinara ipak opadala. Sve informacije dostupne su korisnicima Tanjugovih servisa.
Srbija je tijekom godina postigla značajan napredak u ekonomskom razvoju, posebice kada je riječ o deviznim rezervama i zlatnim zalihama. Ovaj uspjeh rezultat je dugogodišnjih napora i ulaganja u stabilnost valute, a guverner Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, ističe važnost ovog postignuća za cjelokupnu ekonomiju zemlje.
Srbija trenutno posjeduje rekordnih 27 milijardi eura bruto deviznih rezervi, što je rezultat pažljivog upravljanja ekonomijom i valutom. Osim toga, zemlja ima u vlasništvu 46,5 tona zlata, od čega su pet tona kupljene samo u mjesecu julu, donoseći zaradu od 20 milijuna dolara. Kupovina zlata i očuvanje deviznih rezervi ključni su elementi ekonomske politike Srbije, a rezultati su vidljivi u jakoj i stabilnoj valuti.
Od 2012. godine, Narodna banka Srbije kupila je ukupno 10 milijardi eura, što je rezultiralo jačanjem dinara za 1,3 posto. Ovo pokazuje uspješnost monetarne politike zemlje koja je usmjerena na očuvanje vrijednosti nacionalne valute i osiguranje stabilnosti financijskog sustava. Iako je dinar u prošlosti gubio vrijednost, ulaganja u valutu pokazala su se kao isplativa i dugoročna strategija.
Guvernerka Tabaković ističe važnost stabilnosti dinara za cijelu zemlju te poziva na poštovanje i podršku za napore koji su uloženi u očuvanje i jačanje nacionalne valute. Njezina izjava o nevjerojatnosti činjenice da neki poslanici ne cijene trud i rad na stabilnosti dinara odražava važnost kontinuiranog ulaganja u financijski sektor kako bi se osigurala sigurna i prosperitetna budućnost za građane Srbije.
Ulaganja u stabilnost dinara sežu unatrag do 2001. godine kada su guverneri uputili milijarde u očuvanje vrijednosti nacionalne valute. Iako je vrijednost dinara tijekom godina varirala, cilj je uvijek bio osigurati stabilnost i sigurnost za građane Srbije. Kontinuirana pozornost na monetarnu politiku i ekonomiju dala je rezultate u obliku rekordnih deviznih rezervi i zlatnih zaloga, što predstavlja temelj za daljnji ekonomski razvoj i prosperitet zemlje.
Ovi uspjesi su refleksija predanosti i stručnosti Narodne banke Srbije te svih dionika ekonomskog sektora u zemlji. Jasna vizija, pametna ulaganja i odlučna politika doprinijeli su jačanju nacionalne ekonomije i osiguranju sigurne financijske platforme za budućnost. Srbija se pozicionira kao stabilna i ugledna ekonomska sila u regiji, što će imati pozitivne učinke na rast i razvoj zemlje u godinama koje dolaze.
Ukupno gledano, postignuća u području deviznih rezervi, zlatnih zaloga i stabilnosti valute svjedoče o uspješnosti ekonomske politike Srbije te o njezinoj spremnosti za suočavanje s izazovima i realizaciju ciljeva razvoja. Budući da su ekonomske temelje čvrsto postavljene, Srbija može s povjerenjem nastaviti napredovati prema prosperitetnom i sigurnom budućnosti za sve građane.