Srbija je najatraktivnija destinacija za kineske investitore

Milan Petrović avatar

Kineske investicije u Srbiji, kao i saradnja sa Kinom, postale su jedna od ključnih ekonomskih tema u zemlji. Prema Bojanu Staniću iz Privredne komore Srbije, investicije iz Kine su značajno porasle od 2018. godine, sa najvećim prilivom ostvarenim u periodu 2022. i 2023. godine. Kina je, pored EU, najveći pojedinačni investitor u Srbiji, sa kompanijama fokusiranim na sirovinsku bazu.

Srbija je postala najatraktivnije područje za kineske investitore u regionu Zapadnog Balkana, predstavljajući veliko tržište sa velikim proizvodnim potencijalom i geografskim položajem. Kako navodi Stanić, prostor za saradnju postoji u različitim sektorima, uključujući prehrambenu industriju, informaciono-tehnološki sektor i proizvodnju pića.

Kineske kompanije imaju značajan uticaj u Srbiji, posebno u investicijama u infrastrukturne projekte i fabrike. Kineske firme će biti glavni izvođači radova na EXPO 2027, sa očekivanim angažovanjem i u drugim infrastrukturnim projektima. Saradnja između Srbije i Kine se proširuje na različite oblasti, uključujući visoku tehnologiju i zelenu ekonomiju.

Prema podacima Razvojne agencije Srbije, najveće kineske investicije u zemlji uključuju rudarstvo, automobilsku industriju i metalsko-mašinsku industriju. Kineske kompanije koje posluju u Srbiji su pozvane da uključe domaće komponente u svoje lance snabdevanja, kako bi povećale neto izvoz i doprinele ekonomskom razvoju zemlje.

Srbija se, prema oceni stručnjaka, može nadati daljim investicijama u visoku tehnologiju, informacionu i digitalnu ekonomiju, koje će doprineti ekonomskom napretku zemlje. Saradnja sa Kinom i kineskim kompanijama postaje sve važnija za dalji razvoj i rast srpske privrede.

Milan Petrović avatar