Pokret Samoopredeljenje je nedavno objavio listu pet zemalja koje najviše izvoze robu na Kosovo, a na kojoj se ne nalazi Srbija, iako je pre vlade Aljbina Kurtija Srbija bila vodeća u uvozu robe na Kosovo. Nakon što je Priština ukinula zabranu ulaska robe iz centralne Srbije samo preko prelaza Merdare, gužve na tom prelazu su i dalje velike. Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković tvrdi da je Kurti problem srpske robe na Kosovu postavio kao prioritet od samog početka. Prema statistici Samoopredeljenja, sada su Turska, Nemačka, Kina, Grčka i Albanija vodeće zemlje u izvozu robe na Kosovo.
Kurti se ponosi time što tokom njegove vlasti uvoz srpske robe na Kosovo nije bio u prvih pet mesta, dok je ranije bio na prvom mestu. Petković ističe da Kurti sprovodi fašističku politiku kojom želi da Kosovo bude etnički čisto, bez Srba i svega srpskog, te da je zabrana srpske robe na ostalim prelazima osmišljena kako bi se ostvario taj cilj. Kosovska vlada tvrdi da je mera zabrane uvoza srpske robe imala veze sa bezbednošću, ali Petković smatra da je pravi razlog srpsko poreklo robe.
Igor Simić iz Srpske liste smatra da je Kurti udario šamar svojoj sopstvenoj privredi, jer Albanci na Kosovu sada plaćaju skuplju i lošije kvalitetnu robu, budući da ne dolazi iz centralne Srbije. Kurti je kritikovan i zbog toga što je loša politika koju sprovodi negativno uticala na sopstveni narod, jer i albanski privrednici zavise od srpske robe. Petković ističe da Kurti ne uzima u obzir interese sopstvenog naroda, već samo sprovodi nacionalističku politiku.
Tokom mesec dana od odluke kosovskih institucija o pojačanim kontrolama na prelazu Merdare, ušlo je 2.000 šlepera sa srpskim proizvodima na Kosovo. Ipak, postoje velike gužve na tom prelazu, gde vozači čekaju i po više dana na pregled svojih kamiona. Srpska roba polako stiže u prodavnice kako u srpskim sredinama, tako i u onima čiji su vlasnici Albanci, a očekuje se dolazak mlečnih i mesnih proizvoda ubrzo. Menadžer marketa u Gračanici ističe da su za sada stigli proizvodi poput „Prolom“ vode, „Pionirovih“ proizvoda i slanog programa „Marbo“.