Srbiji nedostaje 200 miliona stabala drveća

Milan Petrović avatar

Srbija se suočava s problemom nedovoljne pošumljenosti, budući da samo 29 posto teritorije zemlje pokrivaju šume. Prema stručnjacima, za očuvanje zdravlja ljudi, biodiverziteta i ublažavanje klimatskih promjena, potrebno je postići minimalnu pošumljenost od 41 posto. To znači da Srbiji nedostaje 10.000 četvornih kilometara šuma ili čak 200 miliona stabala.

U cilju podizanja svijesti o važnosti pošumljenosti i brige za okoliš, Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Zeleni razvojni centar potpisali su Memorandum o saradnji. Cilj ovog partnerstva je povezivanje civilnog i privrednog sektora te promoviranje održive i odgovorne zajednice.

Jedna od većih akcija na koju se fokusira ovo partnerstvo je „Posadi svoj hlad“, koja već pet godina djeluje s ciljem sadnje drveća. Do sada je posađeno oko 120.000 mladih sadnica u preko 100 gradova Srbije te više od 800 stabala u parkovima gradova. Ova akcija ne samo da doprinosi pošumljenosti, već i podiže svijest građana o važnosti očuvanja prirode.

NALED i Zeleni razvojni centar također podržavaju akciju „Let’s do it! Serbia – Svetski dan čišćenja“, koja ima za cilj uklanjanje divljih deponija i edukaciju o pravilnom upravljanju otpadom. Kroz ove aktivnosti, žele podići svijest o važnosti očuvanja okoliša i potrebi zaštite prirode za buduće generacije.

Stručnjaci ističu da su šume od vitalnog značaja za zdravlje ljudi i očuvanje biodiverziteta. Šume proizvode kisik, filtriraju zrak, reguliraju klimu te pružaju dom mnogim životinjskim i biljnim vrstama. Nedostatak šuma može dovesti do erozije tla, povećanja temperature i širenja zagađenja zraka.

Osim toga, šume su važne i za borbu protiv klimatskih promjena. Drveće apsorbira CO2, smanjuje emisije stakleničkih plinova te doprinosi smanjenju globalnog zagrijavanja. Stoga je važno ulagati u pošumljavanje i očuvanje šuma kako bi se sačuvao planet za buduće generacije.

U Srbiji postoji niz organizacija i inicijativa koje se bave očuvanjem šuma i promoviranjem zdravije okoline. Međutim, potrebno je veće sudjelovanje građana, privrednog sektora i lokalnih vlasti kako bi se postigao cilj pošumljenosti od 41 posto.

Podizanje svijesti o važnosti šuma i očuvanja prirode treba biti prioritet svakog društva. Svjetski dan šuma prilika je da se istakne važnost šuma za sve nas te da se potakne akcija na zaštiti okoliša. Kroz zajednički rad i suradnju možemo doprinijeti očuvanju šuma i stvaranju zdravije okoline za sve nas.

Milan Petrović avatar