Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koju je predvodio Donal Mekgetigen završila je treću reviziju stend-baj aranžmana koji Republika Srbija ima sa tom institucijom. Potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali zahvalio se delegaciji MMF-a na konstruktivnom dijalogu o ekonomskim performansama Srbije, ističući važnost sprovodjenja programa „Skok u budućnost – Srbija 2027“. Mali je naglasio da su napori Vlade Srbije u postizanju ekonomskog napretka prepoznati i pohvaljeni od strane MMF-a, te da je Srbija postala kredibilan partner ove međunarodne finansijske institucije.
MMF je ocenio srpsku ekonomiju kao otpornu sa oporavkom rasta, visokim prilivom stranih direktnih investicija, solidnom fiskalnom pozicijom, smanjenom inflacijom, rekordno visokim deviznim rezervama i snažnim tržištem rada. Očekuje se da će izveštaj o reviziji biti usvojen na sastanku Izvršnog odbora MMF-a u junu mesecu.
U izveštaju se ističe da je plan „Skok u budućnost – Srbija 2027“ predvideo veliko povećanje investicija u javnu infrastrukturu, uz naglasak na fiskalnom upravljanju i srednjoročnom planiranju investicija. Mali je istakao da su makroekonomski rezultati za 2023. godinu nadmašili očekivanja, predviđen je rast od 3,5% u 2024. i ubrzanje na 4,5% u 2025. godini, podstaknut rastom domaće tražnje. Takođe, devizne rezerve su dostigle istorijski rekord od preko 25 milijardi evra, uz pad inflacije i očekivanje da će dostići ciljeve Narodne banke Srbije do leta 2024. godine.
Ministar Mali istakao je i značaj reformi u energetskom sektoru, uz najavu smanjenja cene gasa za privredu od 1. maja. Dodao je da je važno osigurati finansijsku održivost državnih energetskih preduzeća i njihovu sposobnost da finansiraju neophodne investicione projekte. Zahvalio je Misiji MMF-a na konstruktivnom dijalogu i podršci.
Srbija je pokazala stabilan ekonomski rast i implementaciju reformi u skladu sa programom podrške MMF-a, što je rezultiralo pohvalama i podrškom ove međunarodne institucije. Plan „Skok u budućnost – Srbija 2027“ predstavlja ključni deo ovog ekonomskog napretka, sa najavom velikih investicija u javnu infrastrukturu i rastom plata, penzija i minimalnih zarada.
MMF je prepoznao napredak Srbije na polju strukturnih reformi i podržao dalje fiskalno upravljanje i srednjoročno planiranje investicija. Očekuje se da će sastanak Izvršnog odbora MMF-a u junu mesecu formalno usvojiti zaključke o reviziji programa, otvarajući put Republici Srbiji za povlačenje dodatnih finansijskih sredstava.
Srbija bi trebala da nastavi sa reformama i održava stabilan ekonomski rast kako bi postigla ciljeve programa podrške MMF-a. Smanjenje cene gasa za privredu, povećanje deviznih rezervi i smanjenje inflacije predstavljaju pozitivne indikatore ovog ekonomskog napretka. Minister Mali istakao je važnost finansijske održivosti i sposobnosti državnih energetskih preduzeća da finansiraju neophodne infrastrukturne projekte.
„SRPSKA EKONOMIJA OTPORNA, BELEŽI OPORAVAK RASTA“: Oglasio se Mali nakon završene treće revizije akutelnog stend
Podeli vest