Šta Beograđani misle o ispraćaju o vojsku: Jedni uopšte nisu za, a drugi kažu da su to srpski običaji

Milan Petrović avatar

U Srbiji su se mnogi Beograđani izjasnili u vezi najave uvođenja obaveznog vojnog roka, sa rezultatima koji se razlikuju od osobe do osobe. Dok su neki izrazili jasno protivljenje ispraćajima u vojsku, smatrajući da za tako kratko vreme nema potrebe, drugi su istakli da su to srpski običaji i da sve zavisi od finansijske situacije porodice.

Obavezni vojni rok bi trajao 75 dana, od kojih bi 60 dana bila obuka, a 15 dana vežba. Ovaj vojni rok bio bi obavezan za muškarce, dok bi bio dobrovoljan za žene.

Anketa koju je sproveo „Blic“ pokazala je različita mišljenja među Beograđanima u vezi ovog pitanja. Neki su izrazili želju da isprate svoje najbliže na vojsku, dok su drugi istakli da bi to trebalo uraditi prema finansijskim mogućnostima.

Prethodno obavezni vojni rok od šest meseci u Srbiji je ukinut 2011. godine zbog slabog odziva mladih. Mnogi su tada birali civilno služenje u različitim institucijama. U SFRJ vojni rok je bio 24 meseca, a potom je smanjen na 18, 15 i konačno na godinu dana.

U svetu, obavezan vojni rok imaju zemlje poput Grčke, Norveške, Švedske, Švajcarske, Danske, Rusije, Kipra i Turske. Za promene u vezi vojnog roka u Srbiji, potrebno je promeniti zakon koji definiše da vojni rok traje šest meseci. Za neodazivanje na služenje vojnog roka predviđene su i sankcije, uključujući novčane kazne ili zatvorsku kaznu do godinu dana.

Beograđani se i dalje izjašnjavaju u vezi najave uvođenja obaveznog vojnog roka, sa različitim mišljenjima o ovoj temi. Dok se neki protive ispraćajima u vojsku, drugi smatraju da je to deo srpskih običaja i treba se prilagoditi situaciji. Konačna odluka o ovom pitanju trebaće da se donese uzimajući u obzir sve relevantne faktore i mišljenja građana.

Milan Petrović avatar