Geni su važni jer nasleđujemo mnoge karakteristike od svojih predaka. Svako dete dobija po jednu kopiju gena od svakog roditelja, ali geni se ne nasleđuju u potpunosti od baka i deda u jednakim količinama. Očevi geni često utiču na pol deteta, inteligenciju, sklonost ka mentalnim problemima, visinu, dok geni majke utiču na težinu, obrasce spavanja, proces starenja.
Ljudi imaju 23 para hromozoma, od kojih je 22 para autozomni hromozomi, dok je jedan par polni hromozomi. Nasleđivanje gena od bake i deda se dešava za svaki od 23 para hromozoma, gde postoji 50 odsto šanse da dete nasledi kopiju od jednog para baka i deda, i 50 odsto šanse da dobije kopiju od drugog para baka i deda. To znači da dete u sebi zaista nosi gene svih svojih baka i dedova, ali u različitim proporcijama.
Kada se geni kopiraju u segmentima, dešava se da dete nasledi veći segment gena od jednog para baka i deda, a manji segment od drugog para baka i deda. Različiti faktori utiču na to koliko ćemo gena naslediti od majčine i očeve strane, ali uvek je sigurno da je udeo gena od svake bake i dede 50 odsto.
Na kraju, možemo zaključiti da je genetska kombinacija kod dece veoma kompleksna i da svako ima jedinstvenu kombinaciju gena od svojih predaka. Iako je moguće da deca naslede više gena od jednog para baka i dedova, uvek je raznolikost gena prisutna kod svake osobe. Ovo je važno imati u vidu prilikom razumevanja genetskih predispozicija i nasleđenih karakteristika kod dece.