Na nedavnim izborima za Evropski parlament, krajnje desničarske stranke postigle su trijumf u Francuskoj, Nemačkoj i Austriji, što je rezultiralo porazom predsednika Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Olafa Šolca. Makron je zbog poraza raspustio parlament, dok je Šolc doživeo težak poraz. Ovi rezultati su pokazali da Evropljani sve manje podržavaju migracije i islamizaciju, što se najviše vidi u Francuskoj, gde je Marin le Pen ostvarila značajan uspeh.
Slobodan Zečević, sa Instituta za evropske studije, smatra da rezultati izbora mogu imati veliki uticaj na politiku proširenja EU, posebno kada je reč o Srbiji i njenim problemima sa Kosovom i pritiscima na Republiku Srpsku. Postojeća situacija može se promeniti ukoliko Le Pen pobedi na izborima. Prema njegovim rečima, Francuska je velika zemlja i ukoliko Le Pen postane predsednica, to bi moglo da izmeni odnose snage u EU.
U poslednjim projekcijama rezultata, Evropska narodna partija je osvojila 191 mesta, dok su Socijalisti i demokrate osvojili 135. Krajnje desničarska grupacija Identitet i demokratija osvojila je 57 mesta. Iako EPP i dalje ostaje najveća grupacija u EP, desnice su doživele rast, dok su Zeleni i liberalna grupacija imali pad.
Srećko Đukić, bivši diplomata, smatra da politika EU ostaje u pouzdanim političkim rukama, i da se očekuje formiranje Evropske komisije sa Ursulom von der Leyen na čelu. Ovo znači da ne bi trebalo očekivati negativne promene u politici proširenja EU prema Zapadnom Balkanu, uključujući i Srbiju.
Što se tiče unutrašnje politike zemalja članica EU, Đukić ističe da su se dogodili značajni politički potresi, naročito u Francuskoj, koja je sa Nemačkom motor EU. Ipak, ističe da je potrebno sačekati da se vidi da li će Le Pen ostati dosledna svojim predizbornim obećanjima.
Djorđe Dimitrov, istraživač u Centru za evropske politike, smatra da rezultati izbora neće imati veliki uticaj na dijalog između Beograda i Prištine. On ističe da će EU sigurno insistirati na normalizaciji odnosa, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština na Kosovu. Međutim, to ne znači da će izbor novog specijalnog izaslanika za dijalog imati veliki uticaj na nastavak pregovora.
Ukratko, rezultati nedavnih izbora za Evropski parlament, koji su doneli trijumf desničarskim strankama u Francuskoj, Nemačkoj i Austriji, mogu imati značajan uticaj na politiku proširenja EU i na odnose između Beograda i Prištine. Međutim, ostaje da se vidi kako će se ovi rezultati odraziti na konkretne političke poteze u narednom periodu.