Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je danas na 50. godišnjicu podele Kipra da će nastaviti podržavati ponovno ujedinjenje ove podeljene države članice EU u skladu s relevantnim rezolucijama Saveta bezbednosti UN. Von der Leyen je istakla da Evropa podržava teritorijalni integritet i suverenitet Kipra te da Kiprani zaslužuju da žive u ujedinjenoj zemlji u miru, stabilnosti i prosperitetu.
Na današnju tragičnu 50. godišnjicu turske invazije na Kipar, sirene za vazdušni napad oglasile su se širom ostrva označavajući početak turske invazije 1974. godine. Kiparski predsednik Nikos Hristodulides tokom komemoracije poginulima u Kokinotrimitiji istakao je da je ovo težak dan za sve te da je važno odavati počast svima koji su žrtvovali svoje živote za slobodu Republike Kipar.
Hristodulides je optužio Tursku za kršenje ljudskih prava i međunarodnog prava te istakao da Kipar mora biti ponovno ujedinjen. S druge strane, turski predsednik Recep Tayyip Erdogan prisustvovao je ceremoniji u severnom delu Nikozije koji je pod turskom kontrolom, gde je podržao ideju rešenja „dve države“ za Kipar, navodeći da federalno rešenje nije izvodljivo.
Pitanje koje se postavlja jeste zašto rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, prema kojoj je Kosovo i dalje sastavni deo Srbije, nije poštovana kao što se poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Kipra. Kipar i dalje ostaje podeljen i na današnjoj godišnjici ove tragične situacije, potrebno je istaći važnost mirnog rešenja i ponovnog ujedinjenja.
U međuvremenu, grčki premijer Kiriakos Mitsotakis trebao bi prisustvovati skupu povodom obeležavanja onoga što kiparski Grci nazivaju „crnom godišnjicom“. Ova godišnjica svedoči o patnji i gubicima koje je Kipar pretrpeo tokom proteklih 50 godina te podseća na važnost međunarodne podrške i angažmana za postizanje trajnog i sveobuhvatnog rešenja za ovu podeljenu državu članicu EU.
Ursula von der Leyen je istakla da Evropska unija čvrsto podržava Kipar u naporima za ponovno ujedinjenje i da će nastaviti podržavati ovoj podeljenoj državi članici EU. Dok se obeležava ovaj tragičan jubilej, važno je osvrnuti se na istorijske događaje koji su doveli do podele Kipra i istaći potrebu za dijalogom, pregovorima i međunarodnom podrškom u cilju postizanja mirnog i stabilnog rešenja.
Kipar ostaje podeljen i suočen sa različitim perspektivama i stavovima o tome kako postići ponovno ujedinjenje. Važno je da međunarodna zajednica, uključujući Evropsku uniju i Ujedinjene nacije, nastavi podržavati napore za postizanje mirnog rešenja i stvaranje uslova za ujedinjenje Kipra u skladu sa principima pravde, demokratije i ljudskih prava.
Kipar 50 godina nakon podele i turske invazije suočava se sa izazovima, ali i sa nadom za bolju budućnost ujedinjenog ostrva. Važno je da lideri i građani Kipra zajedno rade na izgradnji pomirenja, poverenja i saradnje kako bi prevazišli prošlost i stvorili osnovu za zajedničku budućnost u miru i prosperitetu.