Prema istraživanju GDV-a, ukradeni vazdušni jastuci su najtraženiji na crnom tržištu, jer su skupi i lopovi ih lako mogu prodati. Također, ukradeni volani su vrlo traženi jer se mogu iskoristiti za krađu automobila. Uz to, putni računari su također popularni među lopovima jer često sadrže lične podatke vlasnika vozila.
U većini slučajeva, lopovi su ciljali luksuzne automobile poput BMW-a, Audi-a i Mercedes-a, ali i jeftinije marke nisu pošteđene ovakvih krađa. Prema GDV-u, prosječna šteta po slučaju krađe ugrađenih dijelova iznosi oko 4.000 eura.
U većini slučajeva, ukradeni dijelovi se koriste za reparaciju oštećenih vozila ili se prodaju na crnom tržištu. Međutim, neki lopovi ih koriste za pravljenje ilegalnih trkačkih automobila ili ih prodaju u inostranstvu.
Policija u Njemačkoj upozorava vozače da budu oprezni i da parkiraju svoje automobile na sigurnim mjestima. Također, preporučuju da koriste dodatnu sigurnosnu opremu poput alarmnih sistema ili GPS praćenja kako bi smanjili rizik od krađe ugrađenih dijelova.
GDV također savjetuje vozače da redovno održavaju svoje vozilo i provjeravaju da li su svi dijelovi na svom mjestu. Također, preporučuju da koriste samo originalne dijelove prilikom popravki vozila kako bi smanjili rizik od krađe.
U protekloj godini, policija je uhapsila nekoliko organizovanih kriminalnih bandi koje su bile uključene u krađu ugrađenih dijelova. Međutim, problem i dalje postoji i vozači trebaju biti svjesni rizika od ovakvih krađa.
Uz to, GDV ističe da je važno da osiguravajuće kompanije prate trendove u krađi ugrađenih dijelova i prilagode svoje politike osiguranja kako bi zaštitile svoje klijente od potencijalnih gubitaka.
Ukratko, krađa ugrađenih dijelova automobila postaje sve veći problem u Njemačkoj, a vozači trebaju biti oprezni i preduzeti mjere kako bi zaštitili svoje vozilo od ovakvih krađa. Policija i osiguravajuće kompanije rade na rješavanju ovog problema, ali je važno da vozači budu svjesni rizika i preduzmu potrebne korake kako bi smanjili šanse da postanu žrtva lopova.