Šta raditi ako ste očevidac nasilja, MUP uputio važan apel

Milan Petrović avatar

Nasilje je ozbiljan problem koji se dešava širom sveta, uključujući i Srbiju. Nedavni slučaj nasilja u Čačku kada je jedan muškarac fizički napao svoju devojku na ulici je podigao mnogo prašine i postavilo pitanje kako reagovati ako ste svedok nasilja. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije je uputilo važan apel o tome šta treba uraditi u situacijama kada je neko svjedok nasilja.

Naime, u ovom slučaju niko od prolaznika nije pritekao u pomoć nesrećnoj devojci, a slučaj nije prijavljen policiji. Ova situacija je alarmantna jer se ne sme dozvoliti da nasilje ostane nekažnjeno. Osnovno javno tužilaštvo u Čačku je reagovalo nakon što se snimak nasilja pojavio u medijima, ali do sada nije podneta nijedna krivična prijava.

Ukoliko se nađete u situaciji da ste svedok nasilja, neophodno je odmah prijaviti taj slučaj policiji. To možete učiniti pozivanjem brojeva 192 ili 0800-100-600 (specijalizovan broj za prijavu nasilja u porodici) ili lično odlaskom u najbližu policijsku stanicu. Potrebno je navesti tačno mesto događaja, koliko lica učestvuje u događaju, opisati sam događaj što preciznije, kao i da li neko od učesnika poseduje oružje. Svako lice koje prijavljuje događaj policiji može ostati anonimno.

Jedna od svedoka je ispričala za Rinu da je snimak nastao nakon jedne svađe između muškarca i devojke ispred jednog objekta u Čačku. Muškarac je fizički napao devojku, udarao je nogama, pljuvao, dok je ona zapomagala. Svedokinja je svedočila ovom jezivom nasilju, ali se nije usudila da priđe i pomogne zbog straha od nasilnika. Nakon što se malo sabrala, uspela je da snimi video kako devojka leži na trotoaru i plače, a muškarac stoji iznad nje.

Činjenica da je nasilje postalo tako učestalo u društvu pokazuje da se mora reagovati i sankcionisati počinioci ovakvih dela. Važno je da svi gradjani budu solidarni i da pruže podršku žrtvama nasilja, kao i da aktivno učestvuju u suzbijanju nasilja. Organizacije civilnog društva takođe imaju ključnu ulogu u podizanju svesti o štetnosti nasilja i pružanju podrške žrtvama.

Upravo zato je važno znati kako reagovati i šta uraditi ako ste svedok nasilja, jer svako od nas može biti u situaciji da se suoči sa takvim događajem. Prijavljivanje nasilja policiji je prvi korak ka sprečavanju daljeg širenja nasilja i zaštiti žrtava. Nasilje bilo koje vrste ne sme biti tolerisano u našem društvu i svi zajedno trebamo raditi na stvaranju sigurnijeg i bezbednijeg okruženja za sve građane.

Milan Petrović avatar