Temperature mora u Jadranu su porasle za oko pet stepeni na površini i jedan stepen u dubini, mijenjajući uslove života u moru. Međutim, Jadran i dalje zadržava svoj biodiverzitet. Rekordna temperatura mora od 29.8 stepeni Celzijusa je izmjerena u Dubrovniku, što stručnjaci pripisuju dugotrajnom zagrijavanju i intenzivnom Sunčevom zračenju. Ovaj trend će se zadržati tokom toplotnog vala, ali jača bura može privremeno smanjiti temperature.
Promjene u temperaturi mora utiču na biljni i životinjski svijet u moru, posebno na vrste koje nisu adaptirane na velike promjene temperature. Ipak, Jadran još uvijek održava visoku biološku raznolikost, sa domaćim vrstama koje ograničavaju rast populacije stranih invazivnih vrsta. Takođe, primećen je dolazak novih ribljih vrsta u Jadransko more, što ukazuje na dinamične promene u ekosistemu.
Stručnjaci ističu važnost praćenja promjena u moru i njihov uticaj na živi svijet. Finansiranje istraživanja je prestalo 1998. godine, što je dovelo do gubitka kontinuiteta i problema sa nastavkom praćenja. Okeanografi se sada oslanjaju na projekte finansirane putem konkursa, ali nedostatak kontinuiteta može otežati praćenje promena u Jadranu u budućnosti.
Naučnici se nadaju da će ljudi više razmišljati o uticaju svojih aktivnosti na prirodu, kako bi se sprečile dalje promene u moru. U suprotnom, Jadran bi mogao postati stanište za toplovodne vrste, što bi moglo dovesti do povlačenja domaćih vrsta i recesije u ekosistemu. Važno je kontinuirano pratiti promene u moru i preduzeti adekvatne mere kako bi se očuvao biodiverzitet i ekosistem Jadrana.