Danas, 4. februara, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je odlučio da ne prihvati poziv predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, na dijalog, koji je upućen 3. februara. Ova odluka dolazi u trenutku kada se postavlja pitanje o daljem razvoju situacije na univerzitetima u Srbiji i mogućem nastavku dijaloga između akademske zajednice i državnih vlasti.
U emisiji „Usijanje“ koja se emituje na Kurir televiziji, gosti su razmatrali trenutnu situaciju i izazove sa kojima se suočava srpsko društvo, naročito studenti. Dr Aleksandar Jović, pomoćnik ministra za visoko obrazovanje, istakao je važnost dijaloga, ali i složenost trenutne situacije. On je naglasio da su prethodni pokušaji vlasti da ispune zahteve studenata bili proklizali, što je dovelo do trenutnog zastoja u komunikaciji.
Prof. Vladimir Vuletić, sociolog, dodao je da je neophodno razjasniti ko su akteri dijaloga i sa kim rektorat zapravo želi da pregovara. On je ukazao na to da je nepoverenje između univerziteta i institucija koje bi trebalo da učestvuju u dijalogu jedan od glavnih problema. Prema njegovim rečima, svi učesnici, uključujući studente, profesore i državne organe, imaju isti cilj – da se školska godina nastavi što je pre moguće.
Prof. Predrag Marković, istoričar, kritički je ocenio trenutne okolnosti i ukazao na „kobno i zakasnele reagovanje“ u društvu. On je naglasio važnost vraćanja poverenja u institucije i istakao da kriza u obrazovnom sistemu može imati dugoročne posledice po generacije studenata. Marković je takođe ukazao na odgovornost medija u ovoj situaciji, ističući da su oni ključni za obnavljanje poverenja u društvu.
Jović je, komentarišući trenutnu situaciju, rekao da je važno da se studenti uključe u proces donošenja odluka i da se njihovi zahtevi uzmu u obzir. On je ukazao na zabrinutost studenata u vezi sa mogućnošću ostvarivanja studentskih prava kao što su domovi, stipendije i krediti, ukoliko se trenutna situacija nastavi.
Vuletić je dodao da je dijalog jedini način izlaska iz ove krize. On je istakao da se situacija mora shvatiti ozbiljno, te da je neophodno da svi učesnici budu svesni težine trenutne krize. Prema njegovim rečima, rektorski kolegijum se nalazi pod pritiskom, a odluke koje donosi moraju biti zasnovane na realnim potrebama studenata i društva.
U saopštenju Rektorskog kolegijuma navedeno je da postoje brojne nedoslednosti u javnim izjavama predstavnika državnih organa, što dodatno otežava mogućnost efikasnog dijaloga. Kolegijum je naglasio da dijalog mora biti vođen u atmosferi međusobnog uvažavanja i poverenja, uz jasno ispunjenje zahteva studenata od strane nadležnih institucija.
Ova situacija dovela je do pitanja kako će se nastava nastaviti i kako će se osigurati kvalitet obrazovanja ukoliko se blokada nastavi. Postavlja se pitanje da li će studenti moći da ispune potrebne akademske obaveze i zadrže svoj budžetski status.
U zaključku, trenutna situacija na univerzitetima u Srbiji zahteva hitnu pažnju i delovanje svih relevantnih aktera. Samo kroz otvoren i iskren dijalog može se doći do rešenja koje će zadovoljiti sve strane i omogućiti nastavak obrazovnog procesa. Rektorski kolegijum se suočava sa teškim odlukama i pritiscima, a kako će se situacija razvijati u narednim danima, ostaje da se vidi.