Šta se krije iza prosjačenja na ulici? Prijavljen veliki broj lica, a svakog kome ovakve stvari padnu napamet, čeka VELIKA KAZNA

Milan Petrović avatar

Nakon vesti da mlada majka (24) dvoje dece prosi u Knez Mihailovoj ulici, javnost je reagovala burno. Ova situacija pokrenula je široku diskusiju o prosjačenju u Beogradu, a ubrzo su se pojavile i informacije koje sugerišu da je cela priča lažna i da žena nije socijalno ugrožena.

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) pokazuju da je prethodne godine podneto 1.150 prijava za prosjačenje u Beogradu. Najviše prekršaja zabeleženo je na teritoriji Starog grada, Novog Beograda i Vračara. Građani su podeljeni u svojim mišljenjima o ovoj temi. Neki od Beograđana su prestali da daju novac prosjacima zbog nepoverenja, dok drugi i dalje rado pomažu. Takođe, ima građana koji su pokušali da prosjacima ponude alternativne načine za obezbeđivanje novca, kao što su socijalne usluge ili čak zaposlenje, ali su često nailazili na odbijanje.

Među prosjacima često se mogu naći i oni koji se pretvaraju da imaju invaliditete. Mnogi od njih odbijaju pomoć u hrani, zahtevajući isključivo novac. Blažo Marković, predsednik Sindikata policije i policijskih starešina, naglašava da su prosjaci prisutni u svim starosnim grupama i da sumnja u organizovanu kriminalnu grupu koja stoji iza ovog fenomena.

Socijalno ugrožene grupe, uključujući prosjake i beskućnike, mogu potražiti pomoć u Centru za socijalni rad. Marija Božić, socijalni radnik, objašnjava da se u ovim centrima prikupljaju informacije o socijalno ugroženim porodicama i vrši procena njihovih potreba. Osobe sa niskim primanjima ili bez primanja mogu dobiti materijalnu pomoć, koja se može dodeliti i u hitnim slučajevima, kao i pomoć u hrani i garderobi.

Kazne za prosjačenje kreću se od 5.000 do 10.000 dinara za pojedince, dok se za organizovano prosjačenje kazne penju do 30.000 dinara, uz mogućnost zatvorske kazne do 30 dana. Ove informacije dodatno komplikuju situaciju i podstiču raspravu o tome kako najbolje pomoći onima kojima je pomoć zaista potrebna.

U svetlu ovih događaja, važno je osvrnuti se na širu sliku prosjačenja u Beogradu i kako društvo reaguje na ovu pojavu. Dok jedni smatraju da je prosjačenje rezultat ličnih izbora, drugi ukazuju na sistemske probleme koji dovode do siromaštva i beskućništva. U ovom kontekstu, pitanje poverenja u prosjake postaje ključno. Mnogi ljudi su skeptični prema onima koji mole za novac, posebno kada se sumnja u njihovu iskrenost ili stvarnu potrebu.

Na društvenim mrežama i u razgovorima uživo, građani razmenjuju svoja iskustva i mišljenja o tome kako se ponašati prema prosjacima. Dok jedni veruju da je najbolje ignorisati ih kako ne bi podržavali prosjačenje, drugi smatraju da je ljudski pomoći onima koji se nalaze u teškoj situaciji. Ova dilema dovodi do dodatnog preispitivanja o tome šta znači biti solidarno društvo i kako možemo bolje odgovoriti na potrebe najugroženijih.

U zaključku, situacija sa prosjačenjem u Beogradu otkriva složene društvene i ekonomske probleme. Bez obzira na to da li su vesti o majci s decom tačne ili ne, važno je nastaviti razgovor o načinima kako pomoći onima kojima je pomoć zaista potrebna, i kako se boriti protiv organizovanog prosjačenja i moguće prevare. Društvo treba da pronađe balans između pružanja pomoći i zaštite od zloupotreba, a to zahteva zajednički napor svih nas.

Milan Petrović avatar