Šta treba da se radi sa kućnim biljkama u avgustu

Milan Petrović avatar

Krajem avgusta veliki broj sobnih biljaka se priprema za prelazak u fazu mirovanja, što znači da tokom jeseni i zime ne bi trebalo da ih režete, rasađujete ili presađujete. Zato je avgust pravo vreme da se pobrinete za biljke i završite sve nedovršene zadatke.

Jedan od koraka koji možete preduzeti je prihrana biljaka. Ako vaše biljke cvetaju ili imaju pupoljke, sada je idealno vreme da ih prihranite đubrivom namenjenim sobnim biljkama. To će pomoći da cvetanje traje duže i da biljka bude bujnija. Takođe, avgust je pravo vreme za presađivanje biljaka u veće saksije. Proverite da li su saksije postale premale za vaše biljke i ako jeste, presadite ih u veće saksije.

Osvežavanje gornjeg sloja zemlje takođe može biti korisno alternativno rešenje ako saksije za biljku još uvek odgovarajuće veličine, ali je zemlja stara i iscrpljena. Uklonite stari sloj zemlje, dodajte svežu smesu i zalijte biljku. Tako će biljka imati dovoljno hranljivih materija za zimu.

Važno je i pripremiti biljke za zimu. Neke biljke preferiraju toplije uslove tokom zime, dok druge zahtevaju nižu temperaturu tokom perioda mirovanja. Krajem avgusta, kada listovi počnu da opadaju, premestite biljke na odgovarajuće mesto, poput zimskih vrtova ili zatvorenih balkona.

Takođe je važno ukloniti suve pupoljke i požutelih listova kako bi biljka mogla usmeriti energiju na zdrave delove. Ovo je korisno jer će biljka izgledati lepše i zdravije kada se uklone osušeni i neestetski delovi.

Uz ove korake, možete se pobrinuti za vaše sobne biljke krajem avgusta i pripremiti ih za mirniji period tokom jeseni i zime. Sledenje ovih saveta pomoći će vašim biljkama da ostanu zdrave i bujne tokom hladnijih meseci.

Milan Petrović avatar