Rak je ozbiljna bolest koja pogađa ljude širom svijeta i često se smatra bolešću modernog doba. Međutim, nedavna istraživanja su pokazala da su drevni Egipćani možda pokušali liječiti određene vrste raka operacijom. Lobanja čovjeka starog više od 4.000 godina otkriva tragove oštrih instrumenata koji su korišteni za uklanjanje tumora. Ovo je prvi put da se dokazi nalaze o hirurškom liječenju raka u antičkom svijetu.
Novo istraživanje objavljeno u časopisu „Frontiers in Medicine“ otkriva važne podatke o drevnoj egipatskoj medicini. Ozbiljne lezije na površini lobanje pronađene su metodom digitalne mikroskopije i CT skeniranja. Ovi dokazi ukazuju na to da su drevni egipatski ljekari koristili oštre metalne instrumente za uklanjanje tumora, što sugeriše da su pokušali liječiti malignitet.
Lobanja, označena brojem 236 u kolekciji Laboratorije Dakvort na Univerzitetu Kembridž, datira između 2686. i 2345. prije nove ere. Arheolozi vjeruju da je ovo jedan od najstarijih primjera maligniteta u antičkom svijetu. Istraživači još uvijek nisu sigurni da li su tumori uklonjeni za života pacijenta ili nakon smrti radi analize.
Dr Edgard Kamaros, viši autor studije, istakao je da je ovo prvi put da se na ovaj način bavimo rakom u drevnom svijetu. Nije jasno da li su ove operacije izvedene dok je pacijent bio živ ili su obavljene nakon smrti radi istraživanja. Ovaj nalaz pruža nove uvide u drevnu egipatsku medicinsku praksu i pokazuje da su egipatski ljekari bili sofisticirani i sposobni za hirurške intervencije.
Medicina u starom Egiptu je bila veoma napredna i dokumentovana u medicinskim tekstovima poput Ebersovog papirusa i Kahun papirusa. Dr Ibrahem Badr, stručnjak za restauraciju i konzervaciju antikviteta, istakao je da nova otkrića pružaju važne dokaze o znanju drevnih Egipćana. Njegovi rani medicinski tekstovi otkrivaju da se egipatska medicina oslanjala na hirurške prakse, a ne samo na biljne lijekove kao druge drevne civilizacije.
Tehnologije 21. vijeka omogućavaju istraživačima da otkriju nove detalje o drevnoj medicini i umjetnosti liječenja. Ovo istraživanje pruža uvid u kako su se tretirali pacijenti s rakom u drevnom Egiptu i pokazuje da su egipatski ljekari bili pioniri u hirurškom liječenju raka.
Zaključno, nova istraživanja pokazuju da su drevni Egipćani možda pokušali liječiti određene vrste raka operacijom. Ovo istraživanje pruža važne uvide u staru medicinsku praksu i pokazuje da su egipatski iscjelitelji bili vrlo napredni u svom pristupu liječenju. Nove tehnologije omogućavaju istraživačima da otkriju nove detalje o drevnoj medicinskoj umjetnosti i praksi liječenja. Ovaj nalaz je značajan jer pruža nove uvide u istoriju liječenja raka i pokazuje da su i drevne civilizacije imale sofisticirane medicinske tehnike.