Evropski pokret u Srbiji, u saradnji s Građanskim forumom iz Novog Pazara, Evropskim pokretom u Valjevu i Mrežom za ruralni razvoj Srbije iz Kraljeva, proveo je istraživanje o stavovima građana Zapadne Srbije i Šumadije o evropskim integracijama. Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji, Dragana Đurica, istakla je da postoji generacijska podela u stavovima prema evropskim integracijama, pri čemu starije generacije više podržavaju ulazak u Evropsku uniju.
Mlađe generacije su često evroskeptične, dok stariji građani između 45 i 60 godina najviše podržavaju evropske integracije. Mladi između 15 i 25 godina su često ambivalentni ili čak protiv evropskih integracija, što može biti posledica nedostatka informacija o njihovom značaju. Većina mladih ispitanika nikada nije učestvovala u evropskim projektima, što može doprineti nedostatku razumevanja Evropske unije.
Jedna od prepreka za podršku evropskim integracijama su ekonomski razlozi, nedostatak obrazovanosti i informacija. Obrazovani građani često više podržavaju ulazak Srbije u EU, dok jezik kojim se komunicira u Briselu može biti prepreka razumevanju građana. Istraživanje je pokazalo da većina građana podržava nastavak evropskih integracija, posebno roditelji, što ukazuje na važnost pravilnih informacija o članstvu u EU.
Cilj projekta je da građanima približi koristi članstva u Evropskoj uniji i suzbije predrasude kroz pružanje činjenica i pravih informacija. Potrebno je raditi na edukaciji i informisanju građana, posebno mladih, kako bi se razumela važnost evropskih integracija za Srbiju. Očekuje se da će uz pravilne informacije i edukaciju, stavovi građana Zapadne Srbije i Šumadije prema EU postati pozitivniji i podrška evropskim integracijama će se povećati.