Starlajner se vratio na Zemlju bez posade

Milan Petrović avatar

Boingova svemirska letjelica Starlajner završila je svoju tromjesečnu probnu misiju sletjevši bez posade u pustinju u Novom Meksiku. Letjelica je samostalno započela put ka Zemlji, dok su astronauti Buč Vilmor i Suni Vilijams ostali na Međunarodnoj svemirskoj stanici ISS.

Vilmor i Vilijams će ostati na ISS-u do februara 2025. godine, jer se Starlajner vratio na Zemlju koristeći manevre koji su bili previše opasni za posadu. Letjelica je ponovno ušla u atmosferu Zemlje sa brzinom od otprilike 27.400 kilometara na sat, a nakon aktiviranja padobrana i vazdušnih jastuka, sletjela je u svemirsku luku Vajt Sends u Novom Meksiku.

Tokom probne misije, pet od 28 Starlajnerovih potisnika je otkazalo tokom približavanja ISS-u u junu. To je uzrokovalo curenje helijuma, koji se koristi za pritisak na potisnike, te je dovelo do istrage koju su vodili Boing i NASA. Trošak istrage iznosio je 125 miliona dolara.

Vilmor i Vilijams će nastaviti sa izvođenjem naučnih eksperimenata dok su u svemiru, a planirano je da se vrate na Zemlju u februaru 2025. godine, koristeći letelicu kompanije SpejsEks.

Boingova svemirska letjelica Starlajner završila je svoju probnu misiju sletjevši u pustinju u Novom Meksiku bez posade nakon tromjesečnog boravka u svemiru. Letjelica je vratila na Zemlju astronauta Buča Vilmora i Suni Vilijamsa na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), dok će oni ostati tamo do februara 2025. godine.

Starlajner je ponovno ušao u atmosferu Zemlje sa orbitalnom brzinom od otprilike 27.400 kilometara na sat, a nakon aktiviranja padobrana i vazdušnih jastuka, sletio je u pustinju u Novom Meksiku. Tokom probne misije, pet od 28 Starlajnerovih potisnika otkazalo je što je uzrokovalo curenje helijuma i istragu koju su vodili Boing i NASA, s troškom od 125 miliona dolara.

Vilmor i Vilijams će nastaviti s izvođenjem naučnih eksperimenata na ISS-u te se planira njihov povratak na Zemlju u februaru 2025. godine koristeći letelicu kompanije SpejsEks. Ovo je bio prvi let Starlajnera s posadom u kojem su se susreli s tehničkim problemima koji su doveli do neplaniranog povratka na Zemlju bez posade.

Boingova svemirska letjelica Starlajner završila je svoju probnu misiju sletjevši bez posade u pustinju u Novom Meksiku nakon što je naletjela na tehničke probleme. Astronauti Buč Vilmor i Suni Vilijams su ostali na ISS-u dok je Starlajner samostalno krenuo ka Zemlji.

Starlajner je ponovno ušao u atmosferu Zemlje sa orbitalnom brzinom od otprilike 27.400 kilometara na sat, a nakon slijetanja u pustinju Vajt Sends aktivirani su padobrani i vazdušni jastuci. Tokom probne misije, pet od 28 manevarskih potisnika je otkazalo, uzrokujući curenje helijuma i trošak istrage od 125 miliona dolara.

Vilmor i Vilijams će ostati na ISS-u do februara 2025. godine te će nastaviti s izvođenjem naučnih eksperimenata. Povratak na Zemlju planiran je letjelicom kompanije SpejsEks. Ovo je bio prvi let Starlajnera s posadom koji je završio bez posade zbog tehničkih poteškoća.

Milan Petrović avatar