Blokada Radio-televizije Srbije (RTS) izazvala je oštre reakcije u javnosti, a ministar za evropske integracije u Vladi Srbije, Nemanja Starović, označio je ovu akciju kao apsolutno nedopustivu. On je istakao da je nezamislivo da se sprovodi takav pritisak nad više od 1.000 zaposlenih u medijima, čime im se uskraćuju osnovna ljudska i ekonomska prava. Starović je na TV Prva naglasio da je zabrinjavajuće mlako ili nedovoljno reagovanje strukovnih novinarskih udruženja, kao i blage reakcije iz Evropske komisije na ovu situaciju.
Prema njegovim rečima, svaki građanin ima pravo da kritikuje i izrazi svoje nezadovoljstvo, ali niko ne bi smeo da ograničava ljudima pravo na rad i osnovna prava. Starović je podsetio da protesti ne smeju uključivati blokade koje liče na talačke krize, kao što je trenutna situacija sa radnicima RTS-a. Ocenio je da je blokada RTS-a izraz nemoći onih koji su je organizovali, jer prethodni protesti nisu doneli očekivane rezultate.
On je istakao da su organizatori protestnog delovanja sada u konfuziji i da im opada motivacija i broj učesnika. U takvim situacijama pribegavaju radikalnijim merama, poput blokade RTS-a, u pokušaju da „napumpaju“ atmosferu u društvu, ali smatra da to ne uspeva i da se sve više javnosti protivi takvim akcijama. Starović je naglasio potrebu da se ova situacija zaustavi, politički artikuliše i usmeri u institucionalne tokove.
Ministar je takođe podržao poziv predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, da nadležni organi preduzmu mere zaštite ustavnosti i zakonitosti, naglašavajući da bi upotreba sile, ma koliko legitimna bila, mogla dodatno zakomplikovati situaciju. Iako razume deo javnosti koji se zalaže za upotrebu legitimne sile radi zaštite ugroženih prava, smatra da treba razmišljati o potencijalnim posledicama takvih akcija.
U kontekstu budućeg rada nove vlade, Starović je istakao da je priključenje Evropskoj uniji jedan od prioriteta. On je naglasio da ne smatra da je EU savršena zajednica, već je pristalica racionalnog pristupa i realnosti srpskih nacionalnih interesa. Prema njegovim rečima, važno je biti spreman za pristupanje EU kada se otvore vrata, jer odluke o tome donose ključne prestonice članica EU.
Starović je dodao da će Ministarstvo za evropske integracije koordinisati sve resore u okviru vlade kako bi se sprovodila reformska agenda u procesu pridruživanja. On je naglasio da će raditi sa partnerima iz EU i relevantnim ministarstvima u Srbiji kako bi se otvorila dva pregovaračka klastera tokom ove godine, istakavši da je Srbija spremna za taj korak.
Ova situacija oko RTS-a ukazuje na šire probleme u društvu, gde se sloboda medija i ljudska prava postavljaju pod znak pitanja. Reakcije javnosti, strukovnih udruženja i međunarodnih institucija od presudnog su značaja za budućnost medijske slobode u Srbiji. Starović je pozvao na aktivno uključivanje svih aktera u rešavanje ovog pitanja, naglašavajući da je važno osigurati da se prava svih građana poštuju i da se stvore uslovi za konstruktivni dijalog i saradnju.
U svetlu ovih događaja, jasno je da je potrebno pronaći balans između prava na protest i očuvanja osnovnih ljudskih prava i sloboda. Blokade i radikalni protesti ne mogu biti rešenje, već je potrebno usmeriti energiju ka konstruktivnijim oblicima izražavanja nezadovoljstva, koji će doprineti razvoju demokratskog društva i jačanju institucija. U tom smislu, neophodno je da se svi akteri, uključujući vlast, medije i civilno društvo, angažuju u konstruktivnom dijalogu kako bi se obezbedila stabilnost i napredak Srbije na putu ka evropskim integracijama.