STIGLE NOVE CENE GORIVA! Evo koliko ćemo plaćati dizel i benzin narednih nedelju dana!

Milan Petrović avatar

Nove cene goriva su stigle na pumpe u Srbiji, gde će litar evro dizela koštati 206 dinara, a litar benzina evropremijum BMB će biti 193 dinara. Ove cene će biti na snazi do sledećeg petka, a oba goriva su poskupela za 3 dinara. Na berzi, cena sirove nafte je pala na 86,726 dolara, dok je cena nafte Brent iznosila 91,046 dolara. Evropski fjučersi gasa su se prodavali po ceni od 26,265 evra za megavat-sat.

Prema izveštaju konsultantske kuće Vud Mekenzi, više od petine globalnih kapaciteta za preradu nafte je u opasnosti od zatvaranja. Analizirano je 465 kapaciteta, od kojih je 21% u riziku od zatvaranja do 2023. godine. Marže na benzin su niže, a pritisak za smanjenje emisija ugljenika je u porastu. Najviše lokacija koje preti zatvaranje nalazi se u Evropi i Kini, što dovodi u opasnost oko 3,9 miliona barela dnevno kapaciteta prerade nafte.

Podaci kompanije Konvejv pokazuju da je od 2009. godine zatvoreno oko 30 evropskih rafinerija, dok ih skoro 90 još uvek radi. Ovo zatvaranje je posledica konkurencije novih postrojenja na Bliskom istoku i Aziji, kao i pandemije korona virusa.

Uzrok ovog trenda zatvaranja rafinerija leži u promenjenim tržišnim uslovima. S jedne strane, konkurencija novih i tehnološki naprednijih postrojenja u drugim delovima sveta, poput Bliskog istoka i Azije, čini postojeće rafinerije manje konkurentnim. Osim toga, pandemija korona virusa je imala značajan uticaj na potražnju za gorivima, što je dodatno pritisnulo rafinerije.

Sve ovo dovodi do značajnih promena u industriji prerade nafte, kako na globalnom nivou, tako i u Evropi. Upravo zbog toga je važno pratiti cene goriva i trendove na tržištu nafte kako bismo bolje razumeli ove promene i njihov uticaj na svakodnevni život i ekonomiju.

Uzimajući u obzir ove informacije, potrošači u Srbiji će morati da se prilagode novim cenama goriva i planiraju svoje budžete u skladu sa tim. S druge strane, vlasti i kompanije u industriji nafte treba da prate ove trendove i razmatraju moguće strategije za prilagođavanje novim uslovima na tržištu.

Kako se situacija sa zatvaranjem rafinerija bude razvijala, moguće je da će doći do daljih promena u cenama goriva i stabilnosti snabdevanja naftom. Zbog toga je važno pratiti vesti iz ove oblasti i biti informisan o novim dešavanjima.

U zaključku, nove cene goriva u Srbiji su samo deo većeg trenda promena u industriji nafte. Potrošači, vlasti i kompanije treba da budu svesni ovih promena i da se prilagode novim uslovima na tržištu. Samo na taj način možemo očekivati održiv razvoj i stabilnost u sektoru nafte i gasa.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: