Stižu nove informacije o atentatu na Trampa: Tužioci otkrili kojim je oružjem planirano ubistvo

Milan Petrović avatar

Proukrajinski aktivista Rajan Raut planirao je atentat na američkog predsednika Donalda Trampa koristeći oružje koje su Sjedinjene Američke Države poslale Ukrajini. Ove informacije potvrdilo je Ministarstvo pravde u Vašingtonu, ukazujući na ozbiljnost situacije. Raut je uhapšen 15. septembra prethodne godine, kada je Trampova zaštita otkrila njegovu snajpersku poziciju na golf terenu gde je Tramp bio prisutan kao kandidat za predsednika.

Pre nego što je Raut uhapšen, Tramp je preživeo pokušaj atentata u Pensilvaniji, što je dodatno pojačalo bezbednosne mere oko njega. Raut je tražio da mu ukrajinska vojska pošalje protivtenkovski ili protivavionski raketni bacač, navodeći u porukama da mu je potrebno oružje kako bi mogao da deluje protiv Trampa. U jednoj od poruka, Raut je tražio RPG ili Stinger rakete, objašnjavajući da to ne može lako da nabavi u lokalnoj prodavnici, ali da je u Ukrajini rat i da će se oružje lako izgubiti ili biti uništeno.

Raut je u Ukrajinu otišao 2022. godine, gde je bio angažovan na prikupljanju donacija za ukrajinske oružane snage. Njegove aktivnosti obuhvatale su i regrutovanje boraca iz Avganistana, što je dodatno kompliciralo njegovu situaciju. Nakon njegovog hapšenja, ukrajinska vojska se distancirala od njega, ali nisu demantovali prethodne kontakte.

Sjedinjene Američke Države su od početka sukoba u Ukrajini poslale oružje i opremu u vrednosti od preko 65 milijardi dolara, uključujući protivavionske rakete „Stinger“. Ova situacija je postavila pitanje o tome koliko je oružja, koje je plaćeno porezima američkih građana, završilo u rukama potencijalnih atentatora i terorista.

U dokaznom materijalu dostavljenom sudu, tužilaštvo je iznelo i poruku u kojoj Raut šalje fotografiju Trampovog privatnog aviona svom ukrajinskom kontaktu. Njegovo suđenje počinje u septembru, ali su informacije koje su procurile već izazvale burne reakcije na društvenim mrežama. Mnogi Amerikanci postavljaju pitanje o bezbednosti doniranog oružja i o tome kako se ono koristi.

Američki novinar Taker Karlson je u februaru izjavio da se u Ukrajini masovno preprodaje donirano oružje, uključujući i narko-kartelima u Meksiku. Ove tvrdnje su izazvale dodatne sumnje u efikasnost i kontrolu nad oružjem koje se šalje u Ukrajinu, a Kijev je demantovao navode o preprodaji.

Pored Rautovog slučaja, globalna situacija postaje sve napetija. Medvedev je nedavno izneo opasne tvrdnje o pretnji nuklearnim sukobom, upozoravajući Evropu na moguće posledice. U međuvremenu, izraelski premijer Netanjahu je stao uz Trampa, upozoravajući na moguće vojne akcije ukoliko Iran ne prihvati određene sporazume. Ove pretnje dodatno komplikuju već napetu međunarodnu situaciju.

Tragedija se dogodila i u noćnom klubu „Džet set“, gde je došlo do pada krova, a broj mrtvih se povećava. Ove informacije dolaze u trenutku kada se svet suočava sa brojnim izazovima, kako na političkom, tako i na humanitarnom planu.

Rautov slučaj je još jedan u nizu incidenata koji ukazuju na to koliko je važno pažljivo pratiti kretanje oružja i njegovu upotrebu u kriznim situacijama. Sa sve većim brojem pretnji i nasilja, pitanja o bezbednosti i odgovornosti postaju sve hitnija. Ovaj incident može imati dugoročne posledice ne samo za bezbednost SAD, već i za globalnu stabilnost.

Milan Petrović avatar