Prema istraživanju centra za zapošljavanje i razvoj karijere „Infostud“, stopa nezaposlenosti među Romima u Srbiji procenjuje se na više od 30 procenata. Ova situacija je posebno teška za žene i mlade ljude unutar romske zajednice. Ove informacije objavljene su povodom Dana Roma, koji se obeležava 8. aprila svake godine.
Na osnovu poslednjeg popisa stanovništva u Srbiji, procenjuje se da u zemlji živi oko 147.000 Roma. Prema informacijama Stalne konferencije romskih udruženja Liga Roma, najmanje 100.000 od njih je radno sposobno. Međutim, podaci o njihovom položaju na tržištu rada su veoma ograničeni, a često i nepostojeći.
Jedan od ključnih problema s kojima se Romi suočavaju je stigmatizacija i diskriminacija koja ih prati prilikom traženja posla. Istraživanje ukazuje na to da mnogi Romi izbegavaju da se izjasne o svojoj nacionalnoj pripadnosti zbog straha od predrasuda. Umesto toga, često se odlučuju da se identifikuju kao pripadnici većinskog naroda kako bi izbegli dodatne prepreke pri zapošljavanju.
Ova situacija dodatno komplikuje pristup obrazovanju i profesionalnom usavršavanju, što su ključni faktori za poboljšanje njihovog ekonomskog statusa. Mnogi Romi se suočavaju sa nedostatkom obrazovnih resursa i podrške, što ih drži u začaranom krugu siromaštva i nezaposlenosti.
Osim toga, istraživanje pokazuje da su žene u romskoj zajednici posebno pogođene nezaposlenošću. Zbog tradicionalnih uloga i očekivanja, one često imaju ograničene mogućnosti za zapošljavanje, a mnoge se suočavaju sa dodatnim preprekama kao što su rodna diskriminacija i nasilje u porodici.
Uprkos ovim izazovima, postoje i pozitivni primeri i inicijative koje se bore protiv ovih problema. Razne organizacije i nevladine udruge rade na osnaživanju romske zajednice kroz obuke, obrazovanje i pružanje podrške pri zapošljavanju. Ove inicijative imaju za cilj da poboljšaju pristup tržištu rada i obezbede jednakost šansi za Rome.
Međutim, da bi se postigla dugoročna rešenja, potrebna je saradnja između vlade, civilnog društva i samih Roma. To uključuje kreiranje politika koje će se fokusirati na smanjenje diskriminacije, poboljšanje obrazovanja i obezbeđivanje radnih mesta. Takođe, važno je da se romska zajednica aktivno uključi u donošenje odluka koje se tiču njihovog položaja i prava.
Današnji izazovi pred romskom populacijom u Srbiji su složeni i zahtevaju sveobuhvatan pristup. Unapređenje njihovog položaja na tržištu rada je ključno za smanjenje stope nezaposlenosti i poboljšanje kvaliteta života. Takođe, važno je raditi na promeni percepcije društva prema Romima, kako bi se smanjila stigmatizacija i otvorila vrata novim mogućnostima.
Obeležavanje Dana Roma je prilika da se podigne svest o ovim pitanjima i da se pokrene dijalog o rešenjima. Potrebno je obezbediti platformu za romsku zajednicu da izrazi svoje potrebe i izazove, kao i da se promovišu njihovi uspesi i doprinosi društvu.
U zaključku, situacija Roma u Srbiji zahteva hitnu pažnju i akciju. Stopa nezaposlenosti, posebno među ženama i mladima, je alarmantna i ukazuje na potrebu za hitnim reformama i podrškom. Sa pravim pristupom i resursima, moguće je stvoriti pravednije i uključivije društvo u kojem svi imaju jednake šanse za uspeh.