Skoro polovina domaćinstava u Srbiji se greje ili dogreva ogrevnim drvetom, što je dovelo do povećane potražnje za ovim energentom tokom hladnijih dana. Profesor Branko Glavonjić ističe da je ogrevno drvo dostupno na svim stovarištima po istim ili sličnim cenama kao prošle godine, osim na pojedinim mestima gde je došlo do rasta cena za 200 do 500 dinara. Preporuka potrošačima je da obiđu više stovarišta, raspitaju se o cenama i provere kvalitet pre kupovine većih količina, jer trgovci mogu spustiti cenu za takve narudžbe.
Što se tiče drvnih peleta, cena je u oktobru bila 40% niža nego prošle godine, a snabdevenost tržišta je odlična, kako na stovarištima, tako i u fabrikama. Ipak, došlo je do povećanja cena peleta na nekim mestima za 250 do 300 dinara po toni, kako od strane proizvođača, tako i trgovaca. Glavonjić ističe da su cene peleta trenutno u rasponu od 25.700 do 28.500 dinara, sa nekoliko stovarišta koja imaju više cene.
Zabrana privremenog ograničenja uvoza drvnog peleta u Srbiju je na snazi do 11. januara sledeće godine. Profesor takođe upozorava da mnoga domaćinstva ne koriste drvo na pravilan način za grejanje zbog čega se troši više, a ne postiže se dovoljna toplota. Starost ložnih uređaja je takođe problem, ali država svake godine izdvaja sredstva za zamenu starih uređaja novim, ekološkim gorivima poput peleta.
Na kraju, Glavonjić ističe da je potrebno promeniti navike koje se prenose s kolena na koleno, jer su neki tradicionalni načini grejanja, poput „smederevca“, i dalje popularni uprkos ekološkim problemima. Domaćinstva često nemaju sredstva da zamene ove stare uređaje, ali je važno raditi na promeni ovih navika radi očuvanja životne sredine.