Stručnjaci otkrivaju kako bezbedno ući u vodu

Milan Petrović avatar

Tokom meseca jula, na kupalištima širom Srbije stradalo je 14 osoba što ukazuje na ozbiljan problem sa bezbednošću na vodi. Razlozi za ove tragedije, prema Nemanji Grbiću, koordinatoru spasilačke službe SC „Mladost“ iz Čačka, uključuju nedostatak iskustva plivača, nagli ulazak u vodu ili ulazak pod dejstvom alkohola.

Grbić ističe da je važno poštovati pravila i kućni red kupališta kako bi se sačuvala bezbednost. Pre ulaska u vodu, neophodno je istuširati se, izbegavati alkohol i ne ulaziti u vodu odmah posle jela. Spasilačka služba Sportskog centra „Mladost“ uspela je ove godine da spreči bilo kakve intervencije spasavanja kupača zahvaljujući preventivnim merama koje su sproveli.

Kupačima se apeluje da vode računa o sebi kako bi i spasilačke ekipe mogle pružiti pomoć u slučaju potrebe. Dr Rajčević ističe važnost polaganog ulaska u vodu kako bi se telo prilagodilo na temperaturu vode. Prvo treba pokvasiti noge, a zatim postepeno uroniti u vodu do pola tela, koristeći ruke da navlaže prednji deo grudnog koša. Nagli ulazak u vodu može dovesti do ozbiljnih posledica, pa čak i smrtnog ishoda jer organizam može doći pod stres.

Ova upozorenja su posebno važna tokom letnjih meseci kada su kupališta prepuna posetilaca željnih osveženja. Bezbednost treba biti prioritet za sve kupače kako bi se izbegle tragedije na vodi. Implementacija pravila i pravilno ponašanje prilikom ulaska u vodu mogu sačuvati živote i omogućiti ugodan boravak na plaži ili bazenu.

Uživanje u vodi treba da bude opuštajuće iskustvo, a ne potencijalno opasno. Kupači bi trebalo da povedu računa o sebi, ali i da budu svesni potencijalnih rizika i pridržavaju se pravila bezbednosti. Nadušemo se ovi saveti će učiniti leto sigurnijim za sve koji uživaju u kupanju.

Milan Petrović avatar