Studenti blokaderi sa FDU se raduju zato što su rasplakali novinarku RTS-a

Jovana Radić avatar

Studenti sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu organizovali su protest ispred Radio-televizije Srbije (RTS), koji je izazvao brojne reakcije na društvenim mrežama. Tokom protesta, jedan od incidenta uključivao je novinarku RTS-a koja je tokom uključenja uživo plakala, što su neki studenti doživeli kao vrhunac svoje akcije, izražavajući zadovoljstvo zbog njenog emocionalnog stanja.

Na društvenim mrežama, studenti su delili objave koje su se hvalile time kako su „rasplakali“ novinarku, ističući da je njeno ponašanje rezultat njihovih akcija. „Novinarka sa slike je juče plakala nakon uključenja. Danas je opet šalju među narod jer je honorarac. Kada će radnici RTS-a shvatiti?“ – napisali su studenti u jednoj od objava. Ovakve izjave izazvale su osude i kritike, kako od strane javnosti, tako i od pravnika i medijskih stručnjaka.

Milan Antonijević, pravnik i stručnjak za medije, osvrnuo se na ovu situaciju i upozorio studente da njihovo ponašanje može imati ozbiljne posledice. On je na društvenim mrežama postavio pitanje o svrsi protesta, pitajući da li je cilj bio da se rasplače novinarka i da se ona „targetira“. „Studirate i predajete na fakultetu na kojem bi trebalo da učite da kada na scenu postavite predstavu koja poziva na linč, da će predstava izazvati želju za linčom kod publike“, napisao je Antonijević, kritikujući ponašanje studenata.

On je takođe naglasio da je važno ne progoniti novinare, posebno mlade žene koje pokušavaju da obavljaju svoj posao. „Ne pravite poternice za urednicama i urednicima, jer ćete biti odgovorni ako im se nešto desi“, upozorio je pravnik. Njegova poruka je bila jasna: protesti i nezadovoljstvo su legitimni, ali ne bi smeli da idu na uštrb ljudskih prava i dostojanstva pojedinaca.

Ovaj incident otvara šire pitanje o granicama slobode izražavanja i načinu na koji se protesti organizuju i vode. U društvu koje je sve više polarizovano, važno je postaviti granice između legitimnog izražavanja nezadovoljstva i lične uvrede ili nasilja prema pojedincima. Mnogi se pitaju da li su studenti, koji su budući umetnici i javne ličnosti, svesni odgovornosti koju nose i uticaja koji njihovo ponašanje može imati na društvo.

Protesti su često mesto za izražavanje nezadovoljstva i borbu za pravdu, ali je važno da se to čini na način koji ne ugrožava druge. U ovom slučaju, studenti su pokazali kako emocije mogu lako da preuzmu kontrolu nad situacijom, što je dovelo do nepredviđenih posledica. Kritike koje su usledile nakon incidenta ukazuju na potrebu za samorefleksijom i razumevanjem šireg konteksta njihovih akcija.

Reakcije na društvenim mrežama su bile podeljene. Dok su neki podržavali studente i smatrali da su njihovi postupci opravdani, drugi su ih kritikovali zbog načina na koji su se ophodili prema novinarki. Ova debata odražava dublje socijalne i političke tenzije u Srbiji, kao i izazove s kojima se suočavaju mediji i novinari u trenutnom okruženju.

Na kraju, događaji ispred RTS-a postavljaju važna pitanja o etici, odgovornosti i granicama slobode izražavanja. U svetlu sve većih podela i nesigurnosti, od suštinskog je značaja da se svi akteri, uključujući studente, novinare i širu javnost, angažuju u dijalogu koji će omogućiti konstruktivno rešavanje sukoba i očuvanje ljudskog dostojanstva.

Jovana Radić avatar

Pročitajte takođe: