Na suđenju Miloradu Dodiku, predsedniku Republike Srpske, trenutno se iznose završne reči tužilaštva i odbrane u Sudu BiH. Tužilaštvo je predložilo maksimalnu kaznu od pet godina zatvora i zabranu političkog delovanja na deset godina. Dodik je optužen da je omogućio objavljivanje dva zakona u Službenom glasniku Republike Srpske, iako su ta dva zakona prethodno poništena od strane visokog predstavnika Kristijana Šmita.
Pored Dodika, optužen je i Miloš Lukić, bivši vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske. Obojica su se suočili sa mogućom zatvorskom kaznom do pet godina i zabranom političkog delovanja. Tužilaštvo je ukazalo na kršenje zakona i istaklo da bi ovakve sankcije bile primerene zbog ozbiljnosti dela.
Nakon što je tužilaštvo završilo sa izlaganjem, Dodikova odbrana je tražila dodatno vreme za iznošenje završnih reči, navodeći da će im biti potrebno najmanje četiri sata, od čega bi dva sata potrošili advokati, a dva sam optuženi Dodik.
Dodik je tokom suđenja izrazio nezadovoljstvo uslovima u sudnici, nazvavši ih „izuzetno lošim i nehumanim“. On je istakao da mu je nakon operativnog zahvata zabranjeno dugo sedenje, te da su uslovi u sudnici neprihvatljivi. Dodik je naglasio da poštuje sud, ali da je potrebno obezbediti humanije uslove za sve učesnike procesa.
Uoči izricanja završnih reči, Dodika su ispred zgrade suda dočekali njegovi pristalice, koji su uzvikivali njegovo ime „Mile, Mile“. Među okupljenima su bili i mnogi funkcioneri SNSD-a, uključujući Željku Cvijanović, članicu Predsedništva BiH, i Nenada Stevandića, predsednika NSRS. Stevandić je komentarisao visinu tražene kazne za Dodika, ističući da se kazna traži iz razloga što optuženi do sada nisu osuđivani, što smatra „potpunim ludilom“.
Zamenik predsedavajuće Veća ministara Staša Košarac je izjavio da će u slučaju presude Dodiku, BiH biti na prekretnici i da je jedino ispravno rešenje da se momentalno obustavi ovaj „sramni postupak“. Željka Cvijanović je, pre početka ročišta, istakla da se radi o montiranom političkom procesu koji u suštini sudi Ustavu Republike Srpske i njenim institucijama.
U međuvremenu, ispred zgrade Suda BiH primetne su jake policijske snage, što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije i visok nivo tenzija. Ovaj slučaj izaziva veliku pažnju javnosti, s obzirom na njegovu političku pozadinu i potencijalne posledice za političku stabilnost u zemlji.
Za mnoge, suđenje Dodiku predstavlja više od pravnog procesa; ono je simbol političkih tenzija unutar Bosne i Hercegovine. U tom kontekstu, Dodikova odbrana i njegove pristalice smatraju da je suđenje politički motivisano i da se koristi kao sredstvo za diskreditaciju njegovog političkog delovanja.
Kako se suđenje nastavlja, mnogi prate razvoj događaja sa velikim interesovanjem, očekujući konačnu presudu i njene posledice po političku scenu Republike Srpske i šire. U ovom trenutku, ishod suđenja ostaje neizvestan, ali je jasno da će ono imati dugoročne posledice na politički život u regionu.