Ove godine su suša i ekstremno visoke temperature uzrokovale velike štete na usevima kukuruza, soje i suncokreta. Procenjuje se da će šteta samo na kukuruzu iznositi od 400 do 500 miliona dolara, dok će na suncokretu i soji biti po 50 miliona dolara. Prinosi su generalno manji nego prethodnih godina, ali će ipak biti dovoljni da zadovolje domaće potrebe. Poljoprivrednici neće moći da pokriju troškove proizvodnje, a stočna hrana će postati skuplja usled nedostatka kvalitetnih useva. Štete su naročito velike na kukuruzu i soji, gde se procenjuje gubitak od nekoliko miliona tona zrna. Suncokret takođe beleži manje prinose, sa procenjenim gubitkom od oko 120.000 tona.
Agroekonomski analitičar Žarko Galetin ističe da je suša došla u ključnoj fazi razvoja plodova, što je rezultiralo nenadoknadivom štetom na usevima kukuruza, soje i suncokreta. Prema njegovim rečima, cene uljarica, kukuruza i pšenice trenutno su niske, ali se očekuje da će rasti u perspektivi usled geopolitičkih promena. Poljoprivrednici se nadaju boljem izvoznom potencijalu u narednom periodu, ali trenutna situacija je nepovoljna za njihova poslovanja.
Na terenu se već može primetiti da su usevi kukuruza suvi sa malim klipovima, dok je soja u lošem stanju sa nedovoljno zrna. Stočna hrana će biti skuplja zbog nedostatka kvalitetnog kukuruza i soje. Stanje suncokreta je takođe loše, sa manjim prinosima nego prethodnih godina. Banaćani su nezadovoljni stanjem suncokreta, procenjujući da će prinos biti ispod proseka za 40 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Iako su trenutne procene štete visoke, pravo stanje će se znati tek kada se skine sav usev. Ipak, situacija na terenu je zabrinjavajuća za poljoprivrednike, koji se suočavaju sa gubicima i poteškoćama u pokrivanju troškova proizvodnje. Nadaju se boljem izvoznom potencijalu u narednom periodu, ali trenutna situacija je nepovoljna za njihova poslovanja.