„Sve je razrušeno“: Kupari su nekada imali prestižno letovalište, a danas izgledaju kao iz horor filma

Milan Petrović avatar

Nekadašnje prestižno letovalište Kupari danas izgleda kao iz horor filma

Ako vam imena hotela „Grand“, „Goričina“, „Goričina 2“ ili „Pelegrin“ nešto znače, onda ste sigurno među onima koji su nezaboravna letovanja proveli na obali Jadranskog mora nedaleko od Dubrovnika. Sa druge strane, neće vam biti baš prijatno kada vidite kako objekti koji su bili među najelitnijima u bivšoj Jugoslaviji danas izgledaju.

Iako su ovi objekti napušteni već duže od dve decenije zbog nerešenih imovinskopravnih odnosa, iz godine u godinu propadaju, a fotografije koje se pojavljuju na mrežama iznova rastužuju sve one koji se sećaju kako su izgledali u punom sjaju, kada su mogli da prime 2.000 gostiju, a na njihovim terasama i u restoranima mogla su se sresti lica iz svetskog džet seta.

„Svratim ponekad, volela sam tu plažu kao mala, lepa je i sad, al’ tuga okolo“, nedavno je napisala jedna korisnica mreže „X“, uz fotografije napuštenih i razrušenih objekata u Kuparima. Nije trebalo mnogo da se i drugi prisete mesta gde su fotografije nastale i izraze razočaranje onim što se vidi na slikama.

Biser Jadrana
Smešteni na padini brežuljka u uvali Župskog zaliva, na samo desetak kilometara od centra Dubrovnika, Kupari su dobili ime prema latinskom nazivu za ciglare – cuparii, budući da proizvodnja opeke i crepa na ovom području datira još iz ranog srednjeg veka.

Potencijal Kupara da postane prava turistička destinacija prvi su prepoznali preduzetnici iz Čehoslovačke kada su 1920. godine izgradili prvi hotel, a sledeći logični koraci bili su uređenje plaža, parkova i šetališta i objekata za rekreaciju i relaksaciju.

Najelitniji hoteli za ono vreme
Hotel „Grand“ je davne 1924. godine imao električnu rasvetu, kuglanu, tenisko i fudbalsko igralište, poštu, apoteku i ambulantu. Hoteli su bili nacionalizovani nakon Drugog svetskog rata, ali Josip Broz Tito ih je vratio Česima koju godinu nakon završetka rata. Ipak, nisu dugo poslovali, pa su Česima Kupari zauvek oduzeti 1947. godine.

Kupari potom postaju vojno odmaralište namenjeno pripadnicima JNA i njihovim porodicama, kao i državnicima bivše Jugoslavije. Gradi se impresivni hotelsko-turistički kompleks pod upravom JNA sa neverovatnim pogledom na more i okolinu.

Mesto okupljanja svetskog džet seta
Pošto su Kupari važili za vojno odmaralište, strani turisti su bili retkost, osim ako nisu bili uvaženi gosti i poznata lica iz sveta diplomatije, kulture i umetnosti. U Kuparima su odsedale filmske zvezde Jul Briner, Elizabet Tejlor i njen suprug Ričard Barton, a Tito je u Kuparima imao svoju luksuznu vilu u kojoj je često boravio.

Smeštena u najlepšem delu kompleksa, sa pogledom na more, Titova vila se prostirala na 1.150 kvadratnih metara. Na prvom spratu su bili predsednički apartman, tri sobe i toalet, dok su u prizemlju bili trpezarija i kuhinja.

Uz luksuz kojim je bilo opremljeno, blizinu mora i Dubrovnika i reputaciju koju je nosilo, ovo mesto je imalo sav potencijal da ostane na glasu „Jugoslovenskih Havaja“, ali je čitav kompleks devastiran, uništen i opljačkan za vreme rata i nikada nije obnovljen.

Napušteni objekti koje danas posećuju samo znatiželjni stranci i lokalna omladina koja je pokušala da ih „ulepša“ grafitima i natpisima, stoje razrušeni kao spomenici nekom drugom vremenu, služe za priče i buđenje uspomena ljudi iz čitavog regiona koji su baš u Kuparima proživljavali najlepše letnje dane svog detinjstva i mladosti.

Milan Petrović avatar