Srbija je na aukciji aukcijske kuće „Doroteum“ u Beču otkupila umetničko delo „Portret devojčice sa knjigom u fotelji“ iz 1884. godine, koje je naslikao jedan od najznačajnijih srpskih umetnika, Uroš Predić. Ova vest je potvrđena od strane ministra kulture Nikole Selakovića, koji je istakao da otkup ovog dela predstavlja važan korak u vraćanju srpskih kulturnih dobara u otadžbinu.
Na uljanoj slici, dimenzija 21×26 centimetara, prikazana je umetnikova sinovica Angelina, koja se nalazi u ambijentu tipične vojvođanske građanske kuće iz druge polovine 19. veka. Umetnik je na poleđini ostavio svoj originalni zapis, datiran na 22. april 1950. godine, što dodatno potvrđuje autentičnost dela. Ministar Selaković je naglasio važnost ovog otkupa za obogaćivanje kolekcije Narodnog muzeja, kao i značaj vraćanja kulturnog nasleđa.
Uroš Predić je preminuo u 96. godini života i sahranjen je u Orlovatu. Njegova umetnička ostavština je, nakon njegove smrti, preneta u Narodni muzej Zrenjanin, čime je formiran Legat Uroša Predića. U tom legatu se nalaze dela iz različitih perioda njegovog stvaralaštva, uključujući poznate slike kao što su „Vizija u oblacima“ i „Kamenovanje Svetog Stefana“.
Portret Angeline Predić, koji je otkupljen, ranije je bio u privatnim kolekcijama u Beogradu, Novom Sadu i Argentini, ali se sada konačno vraća u Srbiju. Očekivalo se da će na aukciji dostići cenu između 15.000 i 20.000 evra, ali Ministarstvo kulture nije otkrilo koliko je tačno plaćeno za ovo delo.
Angelina je na slici prikazana ozbiljna, sa knjigom u ruci, a njen smeli pogled upućen prema posmatraču predstavlja neobičan način prikazivanja deteta za to vreme. Uroš Predić je bio poznat po tome što je rado slikao decu, a ova slika se smatra remek-delom akademskog realizma. Njegovo slikarstvo je karakterisano minucioznošću, a svaki detalj na slici, od teksture nameštaja do prozirnosti zavesa, pažljivo je prikazan.
Uroš Predić nikada se nije ženio i nije imao dece, ali je bio veoma vezan za svoju rodbinu, posebno za svoje bratanice i bratanca. U njegovoj ličnoj kolekciji, istoričar fotografije Miroslav Aleksandrić čuva fotografiju iz kraja 19. veka na kojoj je Predić sa svojom braćom i bratanicama, a Angelina je prva devojka sa desne strane.
Narodni muzej Srbije poseduje pedeset dela Uroša Predića, obuhvatajući sve faze njegovog stvaralaštva, od najranijih radova iz 1867. godine do dela iz kasnih četrdesetih godina 20. veka. Otkupom ovog portreta, zbirka muzeja će biti obogaćena još jednim izuzetnim delom, čime se potvrđuje Predićevo mesto u srpskom slikarstvu.
Ministarstvo kulture, u saradnji sa Narodnim muzejom Srbije i Ambasadorom Republike Srbije u Austriji, učestvovalo je na bečkoj aukciji kako bi nastavilo politiku očuvanja i vraćanja kulturnog nasleđa Srbije. Portret Angeline Predić će biti izložen u stalnoj postavci Narodnog muzeja, zajedno sa drugim značajnim delima, uključujući Predićevu sliku „Vredne ručice“.
Uroš Predić je jedan od malobrojnih srpskih slikara koji su sa poštovanjem prikazivali decu, podižući dečje portretno slikarstvo na viši nivo. Njegova dela, kao što su „Siroče na majčinom grobu“, „Vesela braća“ i „Vredne ručice“, smatraju se remek-delima koja su često u privatnim kolekcijama i retko izlagana.
Ovaj otkup predstavlja važan korak u očuvanju srpskog kulturnog nasleđa i vraćanju umetničkih dela koja pripadaju Srbiji, obogaćujući tako nacionalnu kulturnu baštinu i omogućavajući novim generacijama da se upoznaju sa radom jednog od najznačajnijih srpskih umetnika.