Metju Mukaler, jedan od vodećih poslovnih lidera u svetu startapa, podelio je svoja iskustva tokom emisije „Čadež talk“, koju vodi Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije. U razgovoru, Mukaler je istakao izazove s kojima se suočavaju startapi u dinamičnom svetu preduzetništva, kao i lične prepreke s kojima se susreo tokom svoje karijere.
Mukaler je započeo svoju priču o ulasku u svet IT tehnologija putem gejminga. Dok je učio programiranje, radio je na različitim projektima, uključujući klon Fejsbuka. Ovi projekti su mu pomogli da savlada osnovne veštine potrebne za stvaranje proizvoda. On naglašava da se često ne vidi težak rad i bol koji prethode uspehu, već se fokus stavlja na instant uspehe i finansijske dobitke.
Jedan od ključnih trenutaka u njegovoj karijeri bio je trenutak kada mu je profesor predložio da započnu svoj startap. Mukaler je planirao da napravi pauzu, ali je ubrzo krenuo u rad na projektu, što je dovelo do burnouta. Nakon tri do četiri meseca intenzivnog rada, bio je potpuno iscrpljen. Njegovo iskustvo ukazuje na važnost prepoznavanja trenutaka kada je potrebno odmoriti se i regenerisati snagu volje, koju upoređuje sa mišićem koji zahteva odmor za oporavak.
Mukaler savetuje mlade preduzetnike da postave granice kada je u pitanju rad i odmor. Svaka osoba ima svoj način opuštanja, bilo da je to igranje video igara, šetnja ili odlazak u teretanu. Važno je naučiti prepoznati trenutak kada je potrebno usporiti kako bi se izbeglo mentalno i fizičko iscrpljivanje.
Nakon što je prodao svoj startap, Mukaler se zaposlio u BlackRocku, gde je shvatio da mu je najveća motivacija da u svemu što radi daje svoj maksimum. Njegova filozofija rada naglašava važnost predanosti i posvećenosti, bez obzira na okruženje.
Marko Čadež, koji je vodio razgovor, istakao je da mladi mogu mnogo naučiti iz Mukalerovog iskustva. Naglašava da nije bitno da li se radi o univerzitetskom obrazovanju, malom startapu ili velikoj kompaniji; ključno je pronaći motivaciju koja pokreće pojedinca napred.
Mukaler je takođe govorio o srpskom startap ekosistemu, ističući da postoji veliko tehnološko znanje i stručnost, ali da je za uspeh važno i znanje o prodaji, marketingu i privlačenju kupaca. On smatra da su dodatne veštine, poput onih koje se stiču u akceleratorima, od suštinske važnosti za uspeh startapa. U njegovom slučaju, pridruživanje akceleratoru specijalizovanom za sajber bezbednost značajno je doprinelo njegovom uspehu.
Ono što se može izvući iz Mukalerovih saveta jeste da je balans između rada i odmora ključan za dugoročan uspeh u preduzetništvu. Preporučuje da se mladi preduzetnici usmere na konstantno učenje i prilagođavanje, kako bi mogli da se suoče s izazovima i postignu svoje ciljeve.
U zaključku, Mukalerovo iskustvo i saveti pružaju dragocene uvide za mlade preduzetnike, naglašavajući važnost mentalnog zdravlja, postavljanja granica i neprekidnog usavršavanja. U svetu startapa, gde se često ističu samo uspešne priče, važno je razumeti i izazove koji su deo tog puta, kako bi se izgradila otpornija i uspešnija preduzetnička zajednica.